Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pokladanie plynovodu - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Práca na ukladaní plynovodu - ilustračný záber. Foto: SITA/AP Photo/Dmitry Lovetsky
18. júla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Výstavba plynovodu Gazela sa začne na jeseň

Realizácia plynovodu Gazela v Česku sa v septembri posunie do finálnej fázy stavebných prác. V Krušných horách na severe a Českom lese na juhu začnú minimálne dva tímy robotníkov pokladať potrubie a pôjdu proti sebe naprieč Čechami, informoval vedúci projektu Pavel Nesládek. Stavbou za desať mld. českých korún síce bude prúdiť zemný plyn predovšetkým pre potreby južného Nemecka, v prípade problémov na trase cez Ukrajinu ale bude zásobovať aj celé Česko.

Momentálne sa stavia hlavne v horách nad Mostom, kde vzniká hraničná odovzdávacia stanica. „Práce tu vrcholia, podieľa sa na nich denne okolo 200 ľudí v dvoch zmenách a hotovo by malo byť v septembri,“ povedal Nesládek.  Ak bude stanica dokončená, začne sa pokladať aj potrubie ďalej do Čiech. To už by malo ísť oveľa rýchlejšie, denne sa očakáva postup o 300 až 500 metrov. Pod zemou by malo postupne skončiť 120.000 ton železa, čo stavitelia prirovnávajú k 12-násobku Eiffelovej veže.

Gazela by mala byť najväčším českým vnútroštátnym plynovodom, veľký význam má ale aj pre Nemecko. Obidve krajiny sa chcú pripojiť k baltskému plynovodu Severný tok (Nord Stream), ktorý je pre ruský plyn vôbec prvou cestou mimo územia ostatných postsovietskych republík. Predovšetkým spory medzi Ruskom a Ukrajinou v minulosti dodávky niekoľkokrát prerušili, čo spôsobilo obidvom ekonomikám značné problémy. Nadväzujúci nemecký plynovod Opal, spájajúci Krušné hory s pobrežím Baltského mora, už je fyzicky položený a dokončiť by sa mal tento rok na jeseň.

Práve v dôsledku nemeckého dopytu bude plynovod dimenzovaný na 30 miliárd metrov kubických ročne, čo je trikrát viac než koľko spotrebuje celé Česko. Väčšina plynu povedie od severu späť na nemecké hranice pri obci Rozvadov a ďalej do Bavorska, časť ale zostane aj v českej sieti, na ktorú sa napojí na štyroch miestach. Surovinu sa dá viesť aj opačným smerom, k tomu bude mať česká strana aj príjmy z tranzitných poplatkov. Investorom plynovodu Gazela je spoločnosť Net4Gas, ktorá patrí do nemeckého koncern RWE.

„Rentabilita toho plynovodu je v horizonte desiatich až dvadsiatich rokov, čo bude závisieť na reálnej preprave. Ale zatiaľ to vyzerá, že by mohol byť využitý naplno,“ povedal konateľ spoločnosti Net4Gas Jan Nehoda. Celá 166 kilometrov dlhá stavba by mala stáť zhruba 9,8 mld. českých korún a hotová by mala byť do konca roku 2012. Veľká časť povedie súbežne s dvoma už hotovými plynovodmi, ktoré spoločne s ňou budú na českom území tvoriť akýsi chrbticový trojuholník.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.