Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. februára 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Vysoké odpisy stiahli energetický koncern GDF hlboko do straty

Čistá strata GDF za rok 2013 dosiahla 9,3 miliardy eur po zisku 1,54 miliardy eur v roku 2012. Na európskych dodávateľov má negatívny vplyv pokles veľkoobchodných cien elektriny, ktorý spôsobuje boom obnoviteľných energií. Ponuka na trhu sa výrazne zvýšila vďaka výrobe elektriny z vetra a slnka a dopyt znižuje slabá ekonomika.

„Situácia je vážna a dlhotrvajúca,“ uviedol šéf GDF Gérard Mestrallet. GDF ako alternatívu k Európe posilňuje v rozvíjajúcich sa krajinách, kde má aktuálne vyšší prevádzkový zisk.

Prevádzkový zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi dosiahol vlani 14,8 miliardy eur. Odpisy predstavovali 14,9 miliardy eur, z toho veľká väčšina pripadala na Európu. Napriek tomu koncern za rok 2013 vyplatí dividendu 1,5 eura na akciu.

Koncern znížil hodnotu svojich elektrární o 9,1 miliardy eur a nemateriálna hodnota firmy klesla o 5,8 miliardy eur.

© TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.