Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Vysoké ceny ropy zvýšili zisk ropného koncernu ConocoPhillips o 43 %

Ropná firma so sídlom v Houstone dosiahla za prvé tri mesiace 2011 čistý zisk 3 miliardy USD (2,05 miliardy eur), čo predstavuje 2,09 USD/akcia. V rovnakom období minulého roka to bolo 2,1 miliardy USD alebo 1,40 USD/akcia. Tržby sa medziročne zvýšili o 27 % na 58,25 miliardy USD.

Bez započítania ziskov z predaja podielu v ruskej ropnej firme Lukoil a iných aktív zaznamenala ConocoPhillips zisk 2,6 miliardy USD alebo 1,82 USD na akciu.

Upravený zisk však nedosiahol očakávania analytikov, ktorí evidujú najmä zisk očistený o jednorazové položky. Predpokladali, že spoločnosť zaznamená zisk 1,93 USD/akcia. Na druhej strane počítali aj s nižšími tržbami, a to na úrovni 53,4 miliardy USD.

Podľa šéfa ConocoPhillips Jima Mulvu sa produkcia ropy v období január – marec 2011 znížila medziročne o 8 % na 1,7 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). Dôvodom je na jednej strane odstavenie Transaljašského ropovodu v januári pre poruchu, ako aj boje v Líbyi, v dôsledku ktorých sa v tomto kľúčovom africkom producentovi ropy ťažba úplne zastavila.

Informovala o tom agentúra AP.

(1 EUR = 1,4668 USD)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.