Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

VÝROČIE: Organizácia krajín vyvážajúcich ropu má 50 rokov

Cieľom organizácie bola koordinácia a zjednotenie stratégie ťažby ropy v členských štátoch v záujme bezpečnosti trhu s ropou a stabilizovania cien pre ropných producentov, ako aj stabilné zásobovanie odberateľských krajín v súlade s návratom vloženého kapitálu.

Prvých päť rokov po založení bola sídlom kartelu švajčiarska Ženeva. Vo Viedni organizácia sídli od roku 1965. Aj vďaka OPEC sa odvtedy Viedeň vyprofilovala ako mesto medzinárodných konferencií, z čoho majú zisk jej početné kvalitné hotely.

Pravidelne sa stretávajú iba ministri ropného priemyslu členských štátov OPEC. Summit najvyšších predstaviteľov sa doteraz konal iba trikrát. V Alžírsku, kde sa arabskí monarchovia a prezidenti 12 členských krajín stretli v roku 1975, sa upravili vzťahy medzi členskými štátmi. Vo Venezuele v roku 2000 sa členské štáty zaoberali otázkou cien ropy, vysokou zadlženosťou v zahraničí, chudobou a národnou zvrchovanosťou. Saudskoarabský kráľ Abdalláh pozval v roku 2007 lídrov členov OPEC na tretí summit v Rijáde. Najvyšší predstavitelia členských štátov kartelu rokovali okrem energetických otázok aj o ekologických témach. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu sa v záverečnom komuniké zaviazala k „adekvátnym, promptným a dostatočným“ dodávkam ropy na trh. Hlavy členských krajín ďalej uznali dôležitosť energetického sektora v boji proti chudobe a klimatickým zmenám.

Podľa šéfa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Nobuo Tanaka pri príležitosti septembrového zverejnenia tohtoročnej správy s názvom Vyhliadky energetických technológií 2010 (Energy Technology Perspectives 2010) sa spotrebitelia ropy stanú v najbližších 5 až 10 rokoch závislejšími od dodávok z krajín OPEC, pretože produkcia mimo ropný kartel bude klesať. Náklady na rozvoj ťažby v OPEC sú nižšie. IEA uviedla, že svetový dopyt po rope sa v roku 2010 zvýši o 1,8 milióna barelov denne na 86,6 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov).

Zdroj: www.opec.org

UPOZORNENIE:

Obrazová redakcia TASR ponúka k správe fotoreportáž.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.