Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
**
Foto: ilustračné, GettyImages
24. septembra 2020 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Výrobcovia zelenej elektriny sa vyhnú prísnym trestom za neplnenie povinností voči štátnym úradom

Do teraz im mohol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pre nedoplatky na daniach, sociálnom či zdravotnom poistení odobrať právo na štátnu podporu na nimi vyrobenú zelenú elektrinu.

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) však schválili novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby, ktorá zavádza miernejšie sankcie bez likvidačných následkov na hospodársku životaschopnosť výrobcov zelenej elektriny.

Novela zákona koriguje majetkovú sankciu, a to tak, že odstraňuje jej likvidačnú povahu. Novela zákona zároveň zachováva recipročný charakter, keď právo na podporu doplatkom alebo príplatkom nepatrí výrobcovi s právom na podporu počas doby, kedy si vedome neplní svoje daňové a odvodové povinnosti,“ uviedlo desať koaličných poslancov v dôvodovej správe k novele zákona o podpore zelenej elektriny.

Výrobcovia zelenej elektriny

Na Slovensku pôsobí zhruba 2 500 výrobcov zelenej elektriny. Aj po druhej aktualizácii takzvaného čierneho zoznamu ÚRSO malo prísť podľa terajšieho zákona o podporu 102 výrobcov zelenej elektriny.

Regulačný úrad ešte v polovici marca tohto roku vydal zoznam 104 výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) či z kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET), ktorým pre nedodržanie zákonných povinností odňal právo na štátnu podporu.

Po kritike odbornej verejnosti, ale aj niektorých politikov, sa regulátor rozhodol zoznam prehodnotiť. Po dvoch aktualizáciách však bolo právo na štátnu podporu vrátané len dvom výrobcom zelenej elektriny.

Prišli o podporu

Spomínaných 102 výrobcov prišlo o štátnu podporu pre nedoplatky na daniach, sociálnom či zdravotnom poistení. ÚRSO je presvedčený, že dodatočným odobratím podpory len dodržiaval zákon a ochraňoval tak peniaze daňových poplatníkov.

Niektorí výrobcovia elektriny boli počas poberania podpory v oneskorení úhrad svojich záväzkov voči štátu, a tak strácajú nárok na podporu priamo zo zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby. O “protiprávnom konaní“ úradu nemôže byť ani reči. Práve naopak. Ak by totiž úrad neoznámil stratu podpory pre niektorých podnikateľov s podlžnosťami voči štátu, práve vtedy by sa dopúšťal protizákonného konania,“ zdôraznil začiatkom júna pre portál vEnergetike.sk regulátor.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.