Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zelena energia výrobcovia ekologia ceny repowering
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
6. júla 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Výrobcovia zelenej elektriny po schválení povinného repoweringu žiadajú prehodnotenie G-komponentu

Po schválení povinného repoweringu, čiže predĺženia podpory zelenej elektriny o päť rokov bez jej navýšenia, sa totiž obávajú svojej ďalšej budúcnosti.

Novelou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií sa otvorila Pandorina skrinka. Ak totiž ostane G-komponent v súčasnej podobe, povedie nútená prolongácia k strate životaschopnosti elektrární. Tie začnú vykazovať záporný cashflow, čo je z dlhodobého hľadiska neudržateľný stav,“ varuje riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba.

Bezodkladné riešenie

SAPI žiada Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), aby sa otázkou G-komponentu zaoberal bezodkladne.

Ak má povinná prolongácia vstúpiť do platnosti začiatkom budúceho roka, musí byť od začiatku budúceho roka prenastavený alebo úplne zrušený aj poplatok za prístup do sústavy,“ dodal Karaba.

Povinnosť predĺženia

Poslanci NR SR schválili v piatok novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií a kombinovanej výroby elektriny a tepla.

Tá zavádza vybraným výrobcom zelenej elektriny povinnosť predĺžiť štátom garantovanú podporu z 15 rokov o ďalších 5 rokov pri jej súčasnom znížení. Asociácia je presvedčená, že finálne znenie novely je protiústavné.

Sme sklamaní z postupu ministerstva hospodárstva, ktoré sa pripomienkami odbornej verejnosti a dotknutých výrobcov začalo zaoberať až vtedy, keď už bol zákon dávno v parlamente. Vítame však iniciatívu poslancov, z ktorej vznikol pozmeňujúci návrh, doplňujúci ustanovenia, ktoré povinnosť zapojenia sa do schémy nerobia až tak kritickou,“ konštatoval Karaba.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.