Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nebezpečenstvo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
27. marca 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Výrobcovia elektriny z OZE hľadajú pomoc aj v Bruseli

Výrobcovia elektriny z vody, slnka a biomasy sa obrátili so žiadosťou o riešenie problému s odobratím podpory z dôvodu nesplnenia oznamovacej povinnosti predstaviteľov Európskej komisie. Podpredsedovi EK pre energetickú úniu Marošovi Šefčovičovi a tiež eurokomisárovi pre klímu a energetiku Miguelovi Arias Cañetemu zaslali listy, kde upozorňujú na aktuálny problém v odvetví OZE na Slovensku.

„Ak sa na Slovensku toleruje nezákonný a nátlakový postup, musíme hľadať spravodlivosť v európskych inštitúciách. Nie je predsa možné, aby v európskom priestore bola vôbec možná takáto miera právnej svojvôle a aby sa jediným rozhodnutím dalo účelovo zlikvidovať viac než tisíc firiem a poslať tritisíc ľudí na úrady práce,“ uviedol Pavel Šimon, zástupca riaditeľky Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI).

Okrem SAPI sa pod list podpísali aj Slovenská bioplynová asociácia a Asociácia výrobcov elektriny z malých vodných elektrární do 500 kW.

V hre sú milióny eur i tisíce pracovných miest

O oznámeniach, ktoré koncom minulého roka dostalo viac než 1100 producentov, sme informovali už v decembri. Zasiahnutí výrobcovia sa postupne obrátili na viaceré slovenské orgány a mnoho podnikateľov tiež podalo žaloby voči postupu distribučných firiem na príslušné súdy v Bratislave, Žiline a Košiciach. Pokus niektorých opozičných poslancov presadiť novelu zákona o podpore OZE a zrušiť sankciu, ktorú producenti považujú za likvidačnú, minulý týždeň neprešiel parlamentom.

Advokát Pavol Poláček vo svojom komentári upozornil, že v prípade fotovoltickej elektrárne s inštalovaným výkonom 1 MW môže výrobca elektriny prísť o viac ako 400 tisíc eur, v prípade bioplynovej stanice aj o viac než milión eur.

„Zavedenie sankcie vyvoláva nielen vášnivý odpor dotknutých výrobcov a ich priemyselných združení, ale aj viacero závažných právnych otázok a problémov,“ uviedol Poláček v komentári, ktorý nájdete tu.

V listoch zaslaných do Bruselu trojica združení tvrdí, že prípad je nebezpečným precedensom a ukážkou nestabilného podnikateľského prostredia na Slovensku. „Jeho riešenie a zásah v prospech spravodlivého zákonného postupu je o to naliehavejší, že väčšina výrobcov nemôže na celý rok prestať splácať úvery. Mnohí sú závislí na nákupe surovín. V prípade bioplynových staníc sú ohrozené tisícky pracovných miest v ohrozených regiónoch Slovenska, keďže sú naviazané na poľnohospodársku výrobu,“ píše sa v dokumentoch adresovaných eurokomisárom. Oba listy nájdete na webstránke fotovoltickej asociácie.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.