Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze obnovitelne zdroje energii podpora zelena domacnostiam
Foto: ilustračné, GettyImages
2. decembra 2022 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Výrobcovia tepla žiadajú o úpravu zákona o regulácii predloženého vládou

Návrh na zmenu zákona o regulácii, ktorý posunula vláda do Národnej rady SR v skrátenom konaní, je nebezpečný a ohrozuje zásobovanie obyvateľstva teplom. Uviedol to vo svojom stanovisku Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT), ktorý žiada poslancov NR SR o úpravu zákona a riešenie kompenzácií pre dodávateľov tepla.

Podľa SZVT zámer vlády umožňuje zachovať ceny tepla na úrovni cien roka 2022, ale všetko na úkor dodávateľov tepla. Vláda v návrhu nezaručuje kompenzačné mechanizmy, aby dodávatelia tepla nespadli do platobnej neschopnosti, ktorá následne môže viesť k núdzovým stavom v zásobovaní teplom. Podľa predsedu predstavenstva SZVT Stanislava Janiša hrozí, že dodávatelia nebudú mať za čo nakúpiť plyn a hrozí núdzový stav v zásobovaní teplom.

Táto novela je to isté, akoby vláda zastropovala cenu chleba na 30 centov, občan príde do obchodu a regály sú prázdne, lebo za 30 centov chlieb nikto neupečie. Toto sa môže stať v teple,“ upozornil Janiš.

Prijaté opatrenia musia byť podľa SZVT podmienené schválením schémy pomoci a vyhlásením výzvy na predkladanie žiadostí v rámci dotačnej schémy. Zákon však podľa nich je v tomto bode formulovaný vágne. „V návrhu nie je žiadna previazanosť medzi zastropovaním cien a kompenzáciami, a to je najväčšie nebezpečie, ktoré môže dostať spoločnosti na kolená,“ uviedol Janiš.

Slovenský zväz výrobcov tepla združuje viac ako 100 dodávateľov tepla na celom Slovensku. V spoločnostiach združených v rámci SZVT pracuje takmer 4 000 ľudí v 188 mestách a obciach na Slovensku a zabezpečujú dodávku tepla pre takmer dva milióny občanov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.