Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Výrobcovia energie z obnoviteľných zdrojov demoštratívne odovzdajú dokumenty

„K takejto forme sa rozhodli siahnuť po veľmi zlej skúsenosti z minulého roka. Vtedy im distribučné spoločnosti odobrali právo na podporu vo forme zvýhodnenej výkupnej ceny za vyrobenú elektrickú energiu pod zámienkou, že si nesplnili administratívnu povinnosť a neodovzdali plán výroby do predpísaného termínu, teda do 15. augusta. Výrobcovia si pritom minulý rok túto povinnosť splnili. O to viac nás nemilo prekvapilo, keď to distribučné spoločnosti odmietli uznať napriek tomu, že výrobcovia mohli svoju pravdu ľahko dokázať, mali podacie lístky, prípadne dokumenty opečiatkované z podateľne,“ povedal zastupujúci riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie (SAPI) Pavel Šimon. Avšak vtedy podľa neho dôkazy a argumenty nemali komu a kde predložiť a o tomto probléme neprebehlo žiadne správne a ani iné konanie. „Jednoducho im neboli vyplatené peniaze, čo znamená úplne svojvoľný postup a podľa nás aj protiprávny zo strany distribučných spoločností,“ zdôraznil Šimon.

„Aby sme však predišli nedorozumeniam a hlavne, aby nemohol nikto poprieť, že si výrobcovia splnili svoju povinnosť, chceme dokumenty odovzdať v predstihu, teda 5. augusta hromadne, verejne a demonštratívne. Výrobcovia elektriny zo slnka, z bioplynu a malých vodných zdrojov budú na podateľniach odovzdávať oznámenia. Nejde o protest, len o gesto, ktoré sa nebude dať prehliadnuť a poprieť,“ vysvetlil Šimon.

Odobratie podpory ohrozuje okolo 1200 firiem s 3500 zamestnancami, no vo všeobecnosti likviduje celé odvetvie obnoviteľných zdrojov energie. SAPI sa v tejto veci obrátila aj na Ústavný súd so žiadosťou o predbežné opatrenie. Spor sa už ocitol na súdoch a problém sa pokúsili riešiť aj opoziční poslanci novelou zákona, ktorá však v parlamente neuspela. Na jeseň by návrh mali predložiť znovu. SAPI sa bude usilovať o to, aby diskusia o energetickej koncepcii Slovenska sa stala významnou témou pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.