Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
European Union member states flags one next to another
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
19. októbra 2020 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Výrobcovia elektriny podali pre G-komponent sťažnosť na Európsku komisiu

Sťažnosť podala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), Slovenské elektrárne a spoločnosť Veolia Energia.

Výrobcovia v sťažnosti upozorňujú na právny nesúlad G-komponentu v slovenskej legislatíve s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o vnútornom trhu s elektrinou.

Na problém s G-komponentom upozorňujeme už dlhodobo a po prijatí európskej legislatívy, ktorá vstúpila do platnosti začiatkom tohto roka sme presvedčení, že tak, ako je nastavený v súčasnosti, je plne v rozpore s viacerými ustanoveniami európskej legislatívy. Obzvlášť mám na mysli nariadenie o vnútornom trhu s elektrinu, ktoré má Slovenská republika priamo aplikovať v národnej legislatíve. Takto nastavený poplatok je okrem iného diskriminačný, bráni správnemu fungovaniu trhu s elektrinou,“ uviedol riaditeľ obchodu, trhovej regulácie a dispečingu Slovenských elektrární Pierre Poncik.

Nesprávne zavedený poplatok

Výrobcovia zelenej elektriny sa zhodujú, že nesprávne zavedený poplatok nerobí problémy len existujúcim elektrárňam, ale predstavuje aj výraznú bariéru pre úspešnosť nových aukcií na obnoviteľné zdroje energií (OZE).

Nesprávna regulácia G-komponentu spôsobila ekonomické škody výrobcom elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a je aj jedným z dôvodov, prečo rozvoj OZE nebude schopný dosiahnuť žiadané tempo a už vôbec nie ciele, ktoré sme sa zaviazali splniť,“ varuje riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Snaha o riešenie

Podaniu sťažnosti predchádzala podľa Karabu snaha o riešenie priamo s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Snažili sme sa podaniu predísť všetkými dostupnými spôsobmi. Žiaľ, neboli sme úspešní, keďže predchádzajúce vedenie ÚRSO nebolo ochotné zmeniť pravidlá. Vnímame pozitívne, že nové vedenie úradu avizuje zmeny v nastavení sieťových poplatkov, máme však pochybnosti o konkrétnej podobe novej regulácie. Touto sťažnosťou chceme spoločne upozorniť na pretrvávajúci nelegálny stav a dosiahnuť súlad slovenských právnych predpisov s tými európskymi,“ konštatoval Karaba.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.