Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. januára 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Výrobcov tepla zima zatiaľ neznepokojuje

„Aktuálny mesiac január už spadá do novej vykurovacej/účtovacej sezóny 2014. A nakoľko máme za sebou len prvé dni tohto mesiaca, je ťažko hovoriť o jeho vplyve na celú vykurovaciu sezónu,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný. Podľa teplárov sa môže spotreba tepla zvýšiť ešte v ďalších mesiacoch, tak ako to bolo v minulom roku.

Spotrebitelia sa pre nižšiu spotrebu tepla nemusia obávať zvyšovania cien zo strany výrobcov. Podľa Obšivaného regulačným úradom stanovené ceny tepla sú platné celý rok. Počas roka ich môžu zmeniť len ak sa výrazne zmenia ekonomické parametre. „Môže ísť napríklad o výrazný nárast cien plynu alebo cien iných primárnych palív, respektíve nová investícia, s ktorou sa pri predkladaní cenového návrhu neuvažovalo,“ dodal Obšivaný. Dôvodom na zmenu ceny tak nemôže byť počasie. Po skončení roka výrobcovia tepla zúčtujú skutočné náklady na dodávku tepla. Ak bol rok teplejší, ako sa na základe odhadov a plánov uvažovalo, tak sa odberateľom vráti príslušná čiastka v rámci vyúčtovania.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR koncom minulého roka informoval, že tohtoročné ceny tepla sa v priemere nebudú líšiť od tých minuloročných. Niektorým domácnostiam by sa mali vďaka úsporným opatreniam, ako je napríklad zatepľovanie, náklady na teplo dokonca znížiť.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.