Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
petrochemia Slovnaft
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Etylénová jednotka je dôležitou súčasťou petrochemického komplexu. Zdroj: Slovnaft
13. decembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Výroba plastov v Slovnafte sa od nového roka vráti pod materskú firmu

Spoločnosť  Slovnaft Petrochemicals sa od 1. januára 2013 formálne opäť  zlúči so spoločnosťou Slovnaft. Rafinéria si od tohto kroku sľubuje najmä finančné úspory a dosiahnutie väčšej synergie v rámci firmy. Zníženie nákladov sa očakáva najmä v oblasti informačných systémov, administratívy a organizácie výrobných procesov, portál „energia.sk“ o tom informovala spoločnosť. Spojenie s dcérskou firmou podľa nej tiež zlepší prístup k rozvoju financovania rozvojových aktivít.

K odluke petrochémie od materskej firmy došlo v roku 2006. Zmena bola dôsledkom konsolidácie petrochemických aktivít v rámci Skupiny MOL. Podmienky podnikania v európskej petrochémii sa ale v nasledujúcich rokoch výrazne zhoršili a to najmä z dôvodu hospodárskej krízy a rastúcej konkurencie z Ázie.

Prepúšťaniu sa firma nevyhne

Zlúčenie oboch firiem nebude mať podľa Slovnaftu žiadny vplyv na samotnú výrobu plastov. Spoločnosť ale priznala, že plánuje zníženie počet  zamestnancov pracujúcich v petrochémii. Presný počet ale nekonkretizovala. Má ísť najmä o oblasti, ktoré sa funkčne prekrývajú. Dcérsky závod Slovnaftu na konci decembra 2011 zamestnával viac ako 500 zamestnancov.

Plánované investície

Vlastnícka reorganizácia by sa podľa firmy nemala dotknúť ani implementácie rozvojových projektov. Slovnaft chce do roku 2015 preinvestovať do segmentu výroby plastov takmer 320 miliónov eur.

Súčasťou týchto plánov je aj výstavba nového závodu na výrobu polyetylénu za 204 miliónov eur. Vzhľadom na silnejúcu konkurenciu arabských producentov má pre firmu kľúčový význam. „Táto investícia má strategický význam a je to investícia do zachovania konkurencieschopnosti podniku v budúcnosti,“ povedal v septembri v rozhovore pre náš portál Peter Chmurčiak, výkonný riaditeľ Slovnaft Petrochemicals.

Nový výrobná jednotka by mala nahradiť produkciu všetkých 7 súčasných liniek na výrobu polyetylénu. Kapacita výroby by sa tak mala zvýšiť o 40 tisíc ton na 220 tisíc ton. Do prevádzky by sa mala uviesť v roku 2015.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.