Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. septembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Výroba fotovoltaických panelov v USA upadá

Odvetvie výroby fotovoltaických panelov v USA upadá. Hoci vláda poskytla štátnu finančnú podporu, ceny panelov sa aj tak pod tlakom čínskej produkcie tento rok prepadli zhruba o štvrtinu. Nedávno vyhlásila bankrot firma Evergreen Solar, nasledovala spoločnosť SpectraWatt, ktorú podporoval popredný svetový výrobca počítačových čipov Intel. Silný tlak na ziskovosť pociťujú aj najväčší výrobcovia ako americká First Solar a čínska Suntech Power Holdings.

Solyndra už minulý týždeň oznámila, že zastavila prevádzku a prepúšťa všetkých svojich 1100 zamestnancov. Firma v dokumentoch pre konkurzný súd v štáte Delaware uviedla, že sa bude v najbližších týždňoch snažiť nájsť kupcu a keď neuspeje, ukončí aktivity a vyplatí veriteľov predajom svojho majetku. Firme nepomohol unikátny typ vyrábaných panelov, ani vládna či záujem investorov, ktorí od nej kúpili akcie za 700 mil. dolárov. Obamova vláda poskytla Solyndre úverové záruky ako vôbec prvej firme v rámci stimulačného balíka z roku 2009 ako modelovému príkladu vládnej podpory „zelenej energie“.

Denník  Los Angeles Times uvádza, že Obama vychvaľoval Solyndru niekoľko týždňov potom, čo audítorská spoločnosť PriceWaterhouseCoopers vyjadrila značné pochybnosti o jej budúcej solventnosti. Zaujímavosťou je aj to, že významným investorom v Solyndre je George Kaiser, ktorý zbískaval peniaze pre Obamovu prezidentskú kampaň v roku 2008. Tieto súvislostí si všimli republikáni v Kongrese – výbor Snemovne reprezentantov pre energetiku a obchod a  od vlády si vyžiadal dokumenty o poskytnutie záruky. Situáciu sa chystá prešetriť.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.