Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterna farma - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/AP Photo/Lenny Ignelzi
9. októbra 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Výroba elektriny z vetra a slnka cenovo atakuje fosílne palivá

2. polrok 2014

1. polrok 2015

2. polrok 2015

Uhlie

86%

85%

85%

Zemný plyn

70%

70%

62%

Vietor

32%

35%

37%

Fotovoltika

16%

17%

20%

Zdroj tabuľky: BNEF

Podľa analýzy je posun kapacitných faktorov významný z dvoch dôvodov. Po prvé ide o ďalší dôkaz toho, ako dokážu OZE narúšať energetický trh. „OZE sa naozaj stávajú konkurencieschopnými a súperia čoraz priamejšie s fosílnymi palivami,“ povedal pre BNEF analytik Luke Mills. „Pozorujeme, že miera využitia fosílnych palív sa opotrebováva,“ dodal. 

Druhým dôvodom je úroveň investičného rizika, ktoré podstupuje energetická firma pri výstavbe elektrárne na uhlie alebo plyn. Na rozdiel od minulosti, ak dnes investor plánuje postaviť konvenčný zdroj s predpokladanou životnosťou niekoľko desaťročí, musí počítať aj s možnosťou, že od spustenia prevádzky môže vyrábať stále menej elektriny.

Analýza BNEF zároveň upozorňuje, že v každom väčšom regióne platí, že náklady na uhoľné a plynové elektrárne v druhej polovici roka 2015 výrazne rástli, zatiaľ čo náklady na obnoviteľné zdroje pokračovali v poklese.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.