Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaslovske bohunice elektraren jadrova atomova vyradovanie.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.seas.sk
9. novembra 2021 Jadrová energia od Energia.skSITA

Vyraďovanie dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 sa predĺži o ďalšie dva roky

Po novom dva jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach bude Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) likvidovať do konca roka 2027.

Projekt je veľmi náročný. Momentálne sme v diskusii s Európskou komisiou, aby sme mohli tento projekt trochu predĺžiť,“ povedal pre agentúru SITA v rámci výstavy EXPO 2020 v Dubaji predseda predstavenstva JAVYS Pavol Štuller.

Dôvody na predĺženie

Dôvodom predĺženia termínu vyraďovania dvoch bohunických jadrových blokov sú okrem iného procesy, ktoré minimalizujú dopady vyraďovania na životné prostredie.

Projekt vyraďovania jadrovej elektrárne V1 je ukážkou špičkového vyraďovania jadrového bloku. Vyraďovanie V1 ide veľmi dobre, hlavne z pohľadu dopadu na životné prostredie. Tie čísla, ktoré dosahujeme sú na úrovni 95 % materiálu, ktorý je uvoľnený na voľné využitie. Tvoríme svetovú špičku v rámci procesov vyraďovania,“ zdôraznil Štuller.

Rozpočet na vyraďovanie blokov

Rozpočet na vyraďovanie blokov bude podľa neho dodržaný. „Predĺženie termínov nemá žiadny dopad na peniaze,“ podotkol Štuller. Celé vyraďovanie elektrárne V1 bude stáť zhruba 1,3 mld. eur. Doteraz sa vyčerpalo vyše 630 miliónov eur.

Spoločnosť JAVYS vyraďuje v Bohuniciach aj havarovanú jadrovú elektráreň A1. „Pri A1 sa jedná o trochu iný charakter vyraďovania, keďže elektráreň mala dve prevádzkové nehody. Tu sa plánuje vyradenie do roka 2035. Náklady budú veľmi podobné ako pri vyradení elektrárne V1,“ uzavrel Štuller.

Zložitý proces

Záväzok predčasne odstaviť dva bloky v jadrovej elektrárni V1 v Bohuniciach vláda prijala v roku 1999. V súlade s týmto záväzkom boli jednotlivé bloky elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach odstavené ku koncu roku 2006 a 2008. Odvtedy prebieha zložitý proces jej vyradenia.

V júni 2020 sa podarilo spoločnosti JAVYS presunúť 204 ton vážiacu nádobu reaktora so závesnými systémami zo šachty reaktora prvého bloku do bazéna mokrej fragmentácie, čo bolo považované za míľnik v procese vyraďovania. Vyraďovanie je spolufinancované z národných zdrojov, ako aj z prostriedkov EÚ.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.