Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. septembra 2017 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Vykurovacia sezóna sa blíži, pripravte sa na ňu

1. Skontrolujte si tesnenie okien a dverí – Zlé utesnené okná a dvere môžu zvýšiť účty za vykurovanie až o pätinu. Teplo totiž zbytočne uniká do okolia až do tej miery, že niekedy sa dokonca oplatí vymeniť staré okná a dvere za nové. Problémom môže byť aj poškodené alebo opotrebované tesnenie aj na novších oknách a dverách. Preto sa ho oplatí pred zimou skontrolovať a v prípade potreby vymeniť. „Tesnenia sa dajú bežne kúpiť v obchodoch so stavebninami, pričom nejde o vysokú investíciu. Tá sa tak na úspore energií pomerne rýchlo vráti,“ vysvetľuje V. Balaj.  

2. Namontujte si na radiátory termoventily – Termoventily dokážu ušetriť vyše 10 % nákladov na kúrenie. Radiátory nebudú vďaka nim zbytočne zapnuté napríklad keď si miestnosť vykúrite varením, alebo vďaka skleníkovému efektu počas slnečného dňa.

3. Pravidelne servisujte kotol – Ak kotol trpí poruchami, znižuje sa tým jeho efektivita a vy zbytočne prichádzate o peniaze. Podobne ako pri oknách je niekedy vhodné zvážiť výmenu kotla za nový, efektívnejší. Úspora v závislosti od veku energetickej efektívnosti starého kotla môže výrazne presiahnuť úroveň 10 % z účtu za kúrenie.

4. Odvzdušnite radiátory – Vzduch v radiátoroch a potrubiach môže zvýšiť náklady až o 10 %. Preto ich pred vykurovacou sezónou odvzdušnite.

5. Prikúrte si klimatizáciou – Moderné klimatizácie obsahujú tepelné čerpadlo, ktorým si môžete prikúriť predovšetkým počas jarných a jesenných dní.

6. Nezabudnite si zavolať servisného technika – Ak kúrite plynom, nemali by ste zabudnúť na revíziu vášho plynového zariadenia. Cieľom je zabezpečiť  jeho bezpečnú a bezporuchovú prevádzku. Nie náhodou revízie odberných plynových zariadení vyžadujú aj poisťovne. „Keď v prípade poistnej udalosti nemáte revíznu správu, poisťovňa nemusí prikročiť k poistnému plneniu. Vzniknutú škodu teda nepreplatí,“ upozorňuje V. Balaj. Udržiavať plynové rozvody a zariadenia v dobrom technickom stave prikazuje aj zákon o energetike. Preto sa v rodinných domoch a bytoch odporúča zrealizovať revíziu plynového zariadenia 1× ročne.

7. Údržbu potrebuje aj komín – Tu zďaleka nejde o opatrenie navyše, na ktoré si stačí spomenúť raz za niekoľko rokov.  Na revíziu komína a jeho čistenie totiž pamätá aj príslušná legislatíva.

Podľa aktuálne platnej vyhlášky sa termíny líšia podľa výkonu spotrebiča, jeho typu ako aj typu komína. Revíziu tak treba vykonať raz za 2 až 12 mesiacov.

8. Firmy, nastavte si správnu rezervovanú kapacitu – Podnikatelia, ktorí kúria elektrinou, sa vďaka tomuto kroku  vyhnú zbytočným pokutám zo strany distribúcie. „Pri stanovení rezervovanej kapacity sa môžete riadiť výkonovými maximami z minulého roka. Výhodou je, že inú hodnotu si môžete nastaviť aj pre každý mesiac či kvartál. Pred zimou je teda vhodné zvážiť práve zvýšenie rezervovanej kapacity,“ vysvetľuje V. Balaj. Oplatiť sa to môže najmä sezónnym prevádzkam, ako sú napríklad plavárne či lyžiarske strediská.

9. Pozor na Dmax – denné maximum – Toto opatrenie sa týka firiem, ktoré kúria plynom. Pri veľkých odberoch od 60 001 m3 ročne v tarifných triedach S a V je totiž potrebné mať správne nastavené Denné distribuované maximum v m3. „Zvyšovať ho môžete každý mesiac, no znižovať len 1 x ročne. Za jeden m3 Dmax zaplatíte cca. 7,998 EUR/m3/deň,“ radí V. Balaj. Podceňovať výšku Dmax sa napriek týmto poplatkom neoplatí. Ak totiž firma danú hodnotu prekročí, musí zaplatiť distribútorovi plynu pokutu. Do určenia výšky Dmax je potrebné brať do úvahy históriu spotreby, ale zabudnúť nemožno ani zmeny týkajúce sa vykurovaných budov (napríklad ich zateplenie) či plynových zariadení, ktorými firma disponuje.

10. S novými zmluvami zbytočne nečakajte – Aj posledná rada sa týka firiem. Keďže ceny energetických komodít na burzách neustále stúpajú, je dobré dohodnúť si s dodávateľom stabilnú cenu na dlhšie obdobie. „Pri elektrine odporúčame zazmluvniť sa pokojne až do roku 2020. Kým v minulom roku bolo možné nakúpiť elektrickú energiu pre rok 2018 na úrovni 28 EUR/MWh, dnes je v ponuke už za 38 EUR. To je takmer 30 % nárast cien,“ vysvetľuje V. Balaj. Pri plyne sú výkyvy cien na burze menšie, no i v jeho prípade MAGNA ENERGIA odporúča uzavrieť zmluvu s garanciou stabilných cien aspoň roky 2018 a 2019.

Zdroj: MAGNA ENERGIA a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.