Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radiátor s rukou - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
1. októbra 2015 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Vykurovacia sezóna je tu. Na čo nezabudnúť?

Zdroj: TASR – František Iván

1. rada: Údržba nadovšetko

Hoci pravidelná servisná prehliadka vykurovacích zariadení pred zimou by mala byť samozrejmosťou, nie všetci majitelia ju aj robia. Volať odborníka – opravára po tom, čo nastane závažný problém, pritom často znamená hlboko siahnuť do peňaženky. Zákon ustanovuje povinnú kontrolu pri kotloch s výkonom nad 20kW.

Pri kontrole by sa mal servisný technik okrem samotného kotla, pri ktorom skontroluje horák, výmenník, čistotu a tesnosť spaľovacej komory, pozrieť aj na odvod spalín, resp. na ostatné časti vykurovacieho systému v súlade s odporúčaniami výrobcu.

Pri prvom spustení v sezóne kotol veľmi nenamáhajte, topte menej intenzívne a teplotu pridávajte postupne. Pre plynový kotol je výhodnejšie, ak pracuje radšej kratšiu dobu na plný výkon, než dlho s nižším výkonom.

Ak kúrite tuhými palivami, mali by ste venovať veľkú pozornosť nielen samotnému kotlu, ale aj stavu komína. Zanesený komín môže byť príčinou požiaru, pri ktorom sa v komínovom systéme vznieti nános zvyškov spalín. Povinná revízia komína kvalifikovaným kominárom a príslušné lehoty sú tiež upravené legislatívne. V prípade poistnej udalosti vám môže chýbajúce potvrdenie o revízii od odborne spôsobilej osoby v jednaní s poisťovňou priťažiť.

2. rada: Odvzdušnite a očistite radiátory

Previerku si zaslúžia aj samotné radiátory a ich ventily. Ošetrite prípadné miesta drobnej korózie, skontrolujte činnosť ventilov a chybné kusy vymeňte. Tesne pred začiatkom vykurovacej sezóny všetky radiátory odvzdušnite, najmä vtedy, keď nie sú rovnomerne teplé alebo z nich počuť prúdenie vzduchu. Na túto maličkosť mnohí často zabúdajú – zavdušnený radiátor však môže byť príčinou nedostatočnej teploty v niektorých izbách. Stačí pritom jednoducho uvoľniť odvzdušňovaciu skrutku a vzduch vypúšťať, pokiaľ nezačne vytekať vykurovacia voda. Zlé tesnenie ventilov a spojov je tiež častým dôvodom vytopenia bytu i susedov.

Radiátor ohrieva vzduch a súčasne vyžaruje teplo do okolia a na okolité predmety. Preto je potrebné uvoľniť priestor okolo neho, aby ohrieval čo najväčšiu plochu. Nezakrývajte radiátory záclonami či závesmi. Textílie by mali siahať len po parapetnú dosku, umožnia tým lepšie prúdenie ohriateho vzduchu. Vykurovacie telesá nezakrývajte drevenými krytmi ani neblokujte nábytkom.

Odstráňte prach z rebier vykurovacích telies, pretože nános špiny znižuje schopnosť prenosu tepla. Nábytok, dekoračné predmety ale tiež prach môžu zvýšiť spotrebu energie až o 10 % ročne. Nepoužívajte radiátory ani ako sušiak na bielizeň – stratíte tým až 20 % energie.

Malý trik: Reflexná fólia za radiátorom, ktorá odráža teplo späť do miestnosti, môže prispieť k tepelnému komfortu v miestnosti.

Zdroj: energia.sk

3. rada: Zabráňte úniku tepla

Hovorí sa, že najlacnejšia energia je tá, ktorá sa nespotrebuje. Úspora tepla pri zateplení domu sa pohybuje minimálne v rozmedzí 20 – 25 %. Pri namontovaní nových, moderných okien sa dostávame k ďalšej úspore vo výške 20 – 25 %. Vysoké úniky tepla do okolia spôsobuje aj nedostatočná izolácia stropu, čo sa dá ľahko spozorovať podľa rýchleho topenia snehu na streche. Stropy sa dajú dobre zatepliť napr. vložením minerálnej vaty medzi trámy. Ak ale z akéhokoľvek dôvodu uvedené opatrenia zrealizované nemáte, existuje niekoľko možností, ako únik tepla minimalizovať pri samotnej prevádzke.

Pri oknách či vchodových a balkónových dverách ich dokáže vyriešiť napríklad nalepenie tesniacej pásky. Taktiež môžete pridať dodatočné vrstvy na okno, napríklad žalúzie, rolety alebo okenice. Prílev chladného vzduchu i prievan môžete obmedziť aj utesnením spodnej časti okna alebo dverí dekou, uterákom či dnes už v obchodoch rozšírenými a dekoračne prispôsobenými zábranami, „vypchávkami“.

4. rada: Udržiavajte odporúčané teploty

Správna regulácia znižuje výdavky – nastavením správnej teploty v jednotlivých miestnostiach a využívaním termohlavíc je možné znížiť spotrebu aj o 15 %. Každý stupeň, o ktorý sa zníži teplota v miestnosti, znamená úsporu okolo 6 % nákladov na kúrenie – ročne tak môžete ušetriť niekoľko desiatok eur. Jednotlivé miestnosti treba vykurovať podľa účelu a potreby:

  • obývacia izba, jedáleň, pracovňa, detská izba: 20 – 22 stupňov
  • spálňa: 16 -18 stupňov
  • kuchyňa: 15 – 18 stupňov
  • kúpeľňa: 22 – 24 stupňov
  • toaleta: 20 stupňov
  • chodby, schodište: 10 – 15 stupňov.

Dbajte na to, aby rozdiel teplôt v denných a nočných hodinách nebol viac ako 5 stupňov. Ak nie je využívaná miestnosť dlhšie ako 48 hodín, odporúčame ju vykurovať na tzv. „teplotu proti mrznutiu“, ktorá sa pohybuje okolo 6 – 8 °C. Zníženie teploty v takejto miestnosti predstavuje úsporu až 75 % energie.

Ak v zime odchádzate na dovolenku, stačí udržiavať teplotu 15 – 16 °C. Kúrenie nevypínajte, pretože pri návrate je podstatne drahšie vyhriať celkom studenú a vlhkú miestnosť, ako udržiavať v nej minimálnu teplotu. Teplotu v miestnosti regulujte prívodom tepla, a nie otváraním okien.

Teplota v izbe vplýva aj na elektrické spotrebiče. Napríklad pri zvýšení teploty z 20 °C na 21 °C vzrastie výkon chladničky o 6 % , čo znamená, že si priplatíte nielen za vykurovanie, ale aj za elektrinu. Chladnička alebo mraznička tiež zvyšujú svoj výkon, ak sú v bezprostrednej blízkosti sporáka alebo vykurovacieho telesa.

Ak máte nainštalované v jednej izbe termostatické hlavice a zároveň izbový termostat, odporúča sa otvoriť hlavicu radiátorov naplno a regulovať teplotu termostatom.

Zdroj: Flickr.com/storebukkebruse, licencia Creative Commons

5. rada: Vetrajte krátko a intenzívne

V zimnom období treba vetrať nárazovo a veľmi intenzívne. Po dobu vetrania uzavrite ventil radiátora, otvorte okná dokorán, príp. urobte prievan. Dĺžka intenzívneho vetrania závisí od vonkajšej teploty, veľkosti otvoreného okna a veľkosti miestnosti. Čím je vonku chladnejšie, tým kratšie treba vetrať. Vo všeobecnosti sa dĺžka vetrania pohybuje od 5 do 15 minút. Ideálnym spôsobom vetrania je prievan, kedy sa za krátky čas vymení vlhkosť za čerstvý suchší vzduch. Ak ste dovetrali, zatvorte okno a ventil zapnite.

Správnym vetraním zabránite nielen vychladnutiu stien, ale aj tvorbe plesní. V miestnostiach udržiavajte optimálnu vlhkosť vzduchu 40 – 60 %. V byte by nemala prekročiť 65 – 70 %, tesne pri stenách maximálne 80 %. Vyššia vlhkosť vzduchu zvyšuje pocitovú teplotu – správnou vlhkosťou tak môžete ušetriť aj na kúrení.

6. rada: Kedy je čas na zmenu?

Vývoj kotlov, vykurovacích zariadení či ohrievačov vody sa posúva každým rokom vpred. Zatiaľ čo pred pár rokmi boli kondenzačné kotly novinkou, dnes už sú bežnou a zároveň najúspornejšou voľbou plynového kúrenia.

Od soboty 26.9. sa navyše v dôsledku európskej legislatívy o energetických štítkoch a ekodizajne môžu predávať už len bojlery, kotly, zásobníky a tepelné čerpadlá, ktoré spĺňajú minimálne štandardy pre energetickú efektívnosť.

V prípade, že doma máte nainštalované modely ohrievačov na plyn s odťahom cez stenu, ktorým v dohľadnej dobe končí životnosť, stojí za zváženie možnosť výmeny za modernejšiu a úspornejšiu alternatívu. V niektorých prípadoch sa oplatí vymeniť aj starý termostat za novú riadiacu jednotku, ktorá umožní nastavenie vyhovujúcej dennej aj nočnej teploty a sama sa prispôsobí tepelnej situácii vonku.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.