Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. mája 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Výkupná cena elektriny z bioplynu klesne

Výkupná cena elektrickej energie vyrobenej prostredníctvom bioplynových staníc s inštalovaným výkonom do jedného megawattu by mala od júla tohto roka klesnúť. Od začiatku tohto roka sa výkupná cena pohybuje na úrovni 136 eur za megawatthodinu a klesnúť by mala na úroveň 129 eur za megawatthodinu. To sa nepozdáva spoločnostiam prevádzkujúcim bioplynové stanice. „Vyzývame regulačný úrad a Ministerstvo hospodárstva SR, aby prehodnotili navrhované zníženie pevných výkupných cien za elektrinu vyrobenú z bioplynu. Zníženie výkupnej ceny nie je ničím podložené a zdôvodnené. Zníženie ceny ohrozuje stovky nových pracovných miest,“ upozornilo združenie Potenciál: Bioplyn v otvorenom liste, ktorý zaslalo ministrovi hospodárstva.

Podľa dostupných údajov je na Slovensku v prevádzke dvadsať zväčša poľnohospodárskych bioplynových staníc s celkovým inštalovaným výkonom takmer 17 megawattov. „Počet bioplynových staníc rastie len pomaly a pri znížení výkupných cien bude stagnovať,“ uviedlo združenie, ktoré zastupuje záujmy devätnástich spoločností zaoberajúcich sa realizáciou a prevádzkou bioplynových a biometánových staníc.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) plánuje od júla tohto roka znížiť aj výkupné ceny elektriny vyrobenej v slnečných elektrárňach. Investori, ktorí plánujú uviesť do prevádzky slnečnú elektráreň po 1. júli tohto roka, môžu počítať s garanciou výkupnej ceny elektriny len vo výške 119 eur za megawatthodinu. Tá pritom môže byť vyrobená len vo fotovoltickom zariadení s výkonom do 100 kilowattov, ktoré je umiestnené na strešnej konštrukcii alebo obvodovom plášti budovy. Od začiatku tohto roka dostávajú investori za elektrinu vyrobenú v slnečných elektrárňach necelých 200 eur za megawatthodinu.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.