Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: www.seas.sk
14. augusta 2023 Jadrová energia od Energia.skSITA

Výkon tretieho mochovského jadrového bloku je už na úrovni 90 percent

Výkon tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce je už na úrovni 90 %. Ako informovali Slovenské elektrárne, po úspešnom vykonaní všetkých testov energetického spúšťania na výkonovej hladine do 75 % nominálneho výkonu reaktora a odovzdaní správy zo skúšok Úradu jadrového dozoru SR, zvýšili výkon reaktora tretieho bloku atómovej elektrárne Mochovce na 90 %. Na tejto výkonovej hladine budú podľa harmonogramu spúšťania bloku pokračovať testy energetického spúšťania.

Nový mochovský blok dodal do siete približne 650-tisíc megawatthodín elektriny, čo pokryje priemernú ročnú spotrebu asi 260-tisíc slovenských domácností. „Testy na 75-percentnej výkonovej hladine prebehli bez omeškaní, čo nás veľmi približuje k dosiahnutiu plného výkonu na treťom reaktorovom bloku,“ uviedol riaditeľ Atómovej elektrárne Mochovce Martin Mráz.

Úplná funkčnosť tretieho bloku

Ďalšia výkonová hladina už bude na úrovni 100 %, to znamená nominálny výkon reaktora. Úplnú funkčnosť tretieho bloku a dosiahnutie projektových parametrov potvrdí 144-hodinový preukazný chod na stopercentnom výkone, ktorým sa ukončí etapa energetického spúšťania. Tento míľnik by mal byť dosiahnutý v priebehu septembra až októbra.

Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať pri spustení inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku. Z pohľadu výroby elektriny by sa tak krajina už tento rok mala stať energeticky sebestačnou. Životnosť nového bloku je plánovaná na minimálne 60 rokov.

Jadrové elektrárne

Približne 70 % všetkej elektriny vyrobenej na Slovensku je zo Slovenských elektrární. Najmä vďaka jadrovým elektrárňam najväčší slovenský výrobca dodáva až 95 % elektriny bez emisií oxidu uhličitého, ktorý sa považuje za jeden zo skleníkových plynov zodpovedných za globálne otepľovanie. Okrem jadrových reaktorov prevádzkuje spoločnosť aj 31 vodných, dve tepelné a dve fotovoltické elektrárne. Ich celkový výkon je 4 143,8 megawattu.

Spoločnosť Slovenské elektrárne má dvoch akcionárov. Majoritným akcionárom je spoločnosť Slovak Power Holding B.V. (SPH), vlastniaca podiel na základnom imaní vo výške 66 %.

V SPH vlastnia 50-percentný podiel na základnom imaní spoločnosť EP Slovakia B.V., dcérska spoločnosť skupiny EPH, a zvyšných 50 % patrí spoločnosti Enel Produzione S.p.A, dcérskej spoločnosti skupiny Enel. Minoritným akcionárom Slovenských elektrární s podielom na základnom imaní 33,99 % je Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo hospodárstva SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.