Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

VYJADRENIE: Demagógia poslanca Matoviča

Bohužiaľ, pán poslanec-analytik Matovič dnes občanov hrubo zavádzal, pravdepodobne rátajúc s tým, že verejnosť a médiá ho nedokážu skontrolovať. V skutočnosti v roku 2017 odberateľom SSE-D žijúcim v bytoch (byt 50 m2) oproti roku 2016 klesnú náklady o 15,02 %. Vo väčších bytoch (byt 70 m2) oproti roku 2016 klesnú náklady o 14,02 %.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví sa chce zároveň poďakovať poslancovi Igorovi Matovičovi za to, že na dnešnej tlačovej besede vyzdvihol prácu úradu. Ako upozornil, úrad výrazne znížil prevádzkovateľom distribučných sústav povolené náklady na straty v zariadeniach. To má výrazný vplyv aj na možnosť tlačiť povolené výnosy regionálnym prevádzkovateľom distribučných sústav nadol, čo sa musí prejaviť aj v súbore konečných poplatkov za distribúciu. Skrátka, znamená to menej zisku pre distribučky, viac ušetrenia pre slovenských odberateľov.

Dôležité dátumy:

30. november 2016 – úrad ohlásil zníženie nákladov na dodávku elektriny pre slovenské domácnosti o 4,30 %, neustále pritom upozorňuje, že ide o priemerné hodnoty

1. januára 2017 – v platnosti nová legislatíva – vyhláška zavádza novú štruktúru taríf a mení váhu fixnej a variabilnej zložky v cene dodávky elektriny

Začiatok januára 2017 – na úrad prichádzajú podnety od odberateľov Stredoslovenskej energetiky – distribúcia (najmä samosprávy s predimenzovanou rez. kapacitou) na abnormálny nárast fixnej zložky

19. január 2017 – úrad začal cenové konanie voči SSE-D

25. január 2017 – úrad novými rozhodnutiami v tarifách, ktorých aplikácia pôvodne spôsobila nárast platieb, vracia ceny na úroveň roku 2016 tak, ako to umožňuje platná legislatíva a štandardné faktory ako medziročný rozdielny tok elektriny a neustále sa meniaca konfigurácia sústavy

Úrad zároveň stále apeluje na občanov, aby sa podrobne zaujímali o to, za čo, komu a v akej výške platia a ako môžu svoje náklady za energie ešte znížiť. Úrad bude verejnosť o ďalšom vývoji nákladov na energie, ktoré reálne platia podľa rozhodnutí úradu, v priebehu roka priebežne informovať.

Informáciu pre TASR poskytol hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz.

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k vyjadreniu tabuľku – prepočet cien energií podľa ÚRSO.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.