Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
emisie 3
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Emisie. Foto: SITA/AP Photo/Andy Wong
5. januára 2012 Ostatné od Energia.skSITA

Vyhliadky cien emisií v roku 2012 zostávajú negatívne

Ekonomické faktory cien emisií

Spomaľovanie ekonomického rastu v Eurozone a znižovanie priemyselnej produkcie zvyšuje objem emisií na spotových trhoch. Ekonomické ukazovatele v decembri 2011 poukazujú na pokračujúci trend spomaľovania premyslenej produkcie v Európskej Únii. PMI index zostáva naďalej v pásme stagnácie, aj keď v porovnaní s novembrom 2011, v decembri mierne vzrástol na 46.9 bodov. Okrem spomaľovania ekonomického rastu neistotu medzi investormi vyvoláva európsky bankový systém. Pomôcť by mu mal finančných mechanizmus, ktorý pred Vianocami spustila ECB. Takmer €490 mld. nízko úrokových pôžičiek by okrem iného malo stimulovať banky k nákupu štátnych dlhopisov. Je však otázne, do akej miery budú mať banky záujem nakupovať vládne dlhopisy vzhľadom nato, že v posledných mesiacoch sa ich snažili zbavovať. Efekt politiky ECB je zatiaľ predčasné hodnotiť. Tlak na znižovanie cien štátnych dlhopisov to však nevyvolalo. Naopak, pokračuje oslabovanie eura voči doláru, ktoré kleslo na 15 mesačné minimum, čo skôr odrádza investorov investovať do aktív denominovaných v eure, ako sú napríklad aj emisie.

Energetické komodity a ropa

Hlavné európske energetické komodity počas konca roka oslabili. Jedine ropa Brent posilnila a na krátko sa vrátila na $110 za barel. Tento trend bol spôsobený jednak pozitívnymi ekonomickými správami z USA, ale hlavne rastúcimi politickými rizikami v krajinách vyvážajúcich ropu ako sú Angola, Kazachstan, Irak a Alžírsko. Obzvlášť závažnými sú hrozby Iránu zablokovať Hormuzský prieliv, čo vyvoláva na trhoch s ropou nervozitu. V marci 2012 sa v Iráne konajú parlamentne voľby a konzervatívne sily môžu súčasnú situáciu zneužiť na demonštrovanie sily. Hroziace embargo na iránsku ropu, o ktorej budú európsky ministri zahraničia rokovať 30. januára preto bude podporovať ceny ropy v najbližších týždňoch.

Emisné trhy

Mierne počasie v Európe drží ceny britského plynu a nemeckej elektriny na úrovni zo začiatku roka 2011. To ovplyvňuje aj emisné trhy, ktoré pri nízkych objemoch zaznamenali koncom roka výraznú volatilitu a na derivátových trhoch opäť spadli na úroveň €7.

Dôležitým pozitívnym signálom pre trhy bolo hlasovanie Environmentálneho výboru EP, ktorý odporučil návrh na zredukovanie objemu EUA v EU ETS v rokoch 2013-2020. Vybor schválil dve alternatívy. Aj keď zníženie celkového objemu o 1.4 mld. bude komplikovanejšie pretlačiť cez EP, miernejšia varianta navrhujúca zníženie presne nešpecifikovaného množstva emisií prostredníctvom direktívy o energetickej efektívnosti získa podľa všetkého väčšiu podporu. Práve táto alternatíva bude najviac priechodná aj pre vplyvný Priemyselný vybor EP, ktorý by o nej mal rokovať v druhej polovici januára. Krátkodobý prínos týchto hlasovaní je dôležitý pre kredibilitu EU ETS ako hlavného nástroja na znižovanie skleníkových plynov v EU. Napriek tomu reakcia trhov na hlasovanie bola prehnane optimistická, čo spôsobilo takmer 30pc nárast cien EUA v priebehu niekoľkých minút. V utorok, 22.12. cena vzrástla zo €7.48 na €9.75, aj keď sa ku koncu dňa korigovala pod €9. Ďalšiemu poklesu nezabránilo ani rozhodnutie ESD o zamietnutí žiadosti zahraničných leteckých spoločnosti aby od 1.1.2012 boli vyčlenené z EU ETS. Od nového roka sa tak začalo s obchodovaním tzv. AAUE, tzn. leteckými emisiami. V prvom roku obchodovania si všetky letecké spoločnosti budú kupovať 15 pc emisií v aukciách. Zdarma získajú 85 pc. Od 2013 sa tento objem zníži na 82pc.

Ceny kjótskych ofsetov boli rovnako pozitívne ovplyvnené výsledkom hlasovania v Európskom parlamente. CER posilnili z decembrového minima €3.8 na takmer €6. Ku koncu roka sa však cena korigovala a ustálila v pásme €4.1-€4.5. Rekordné objemy vydaných CER a ERU limitujú rastový potenciál kjótskych ofsetov. V roku 2011 bolo vydaných takmer 320 mil. CER, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom takmer 150 percnentý nárast. Podobne rekordný je aj rast objemov ERU. Tento trend by mohlo mať pozitívny vplyv na EUA/CER spread, ktorý sa koncom roka pohyboval na úrovni €2.8.

Po Rumunsku a Ukrajine sa Litva stala ďalšou krajinou, ktorej bol zatvorený register rozhodnutím OSN. Vplyv na ceny emisií to však bude mať minimálny, keďže alokácia Litvy je jednou z najmenších v EU ETS.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.