Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. februára 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Výdavky na energie – nutný luxus?

Európske štatistiky síce majú svoje nedostatky a aktuálne sa pripravuje zmena pravidiel vykazovania údajov, stále však patria k najkomplexnejším nástrojom na porovnanie členských štátov. Podstatné tiež je, že práve na ich výsledky sa odvolávajú európske inštitúcie a sú podkladom pre tvorbu ďalších politík. Tento týždeň Eurostat aktualizoval tabuľky týkajúce sa cien plynu a elektriny pre domácnosti aj priemysel o údaje za rok 2015.

Odberateľa zaujíma predovšetkým koncová cena a to, akú časť svojho príjmu vynakladá na energie. Prinášame niekoľko ilustratívnych tabuliek.

Elektrina

Na úvod pozitívne: cena elektriny pre domácnosti v pásme odberu od 2500 – 5000 kWh ročne, kam patrí aj priemerná slovenská spotreba na osobu, zostáva v eurách pod priemerom EÚ. Pri medziročnom porovnaní sa nepatrne znížila. Stále je však najdrahšia spomedzi štátov Vyšehradskej štvorky. Priemer za celú EÚ sa zvýšil, nárast pocítili hlavne v Lotyšsku a Veľkej Británii.

Zdroj údajov: Eurostat, úprava: energia.sk

Tým sa však relatívne dobré umiestnenie Slovenska z pohľadu peňaženky v rebríčkoch končí. Pri prepočte cien elektriny na fiktívnu jednotku PPS (štandard kúpnej sily), ktorá zohľadňuje kúpyschopnosť obyvateľov, sa elektrina Slovákom predražuje, hoci s klesajúcou tendenciou v medziročnom porovnaní.

Zdroj údajov: Eurostat, úprava: energia.sk

Pokiaľ ide o tzv. stredné firmy v pásme spotreby elektriny od 500 – 2000 MWh/rok, podniky mali u nás šiestu najdrahšiu elektrinu v Únii.

Zdroj údajov: Eurostat, úprava: energia.sk

Plyn

Pri spotrebe do 20 GJ zemného plynu ročne, čo je približne 580 m3/rok, platia slovenské domácnosti „západoeurópske“ ceny. Medziročne sa navyše mierne zvyšovali.

Zdroj údajov: Eurostat, úprava: energia.sk

Najmenej však odberateľov v spomínanej kategórii spotreby poteší prepočet ceny plynu podľa kúpyschopnosti obyvateľstva, čiže na jednotku PPS. Tu sme totiž lídrami rebríčka – platby za plyn tak peňaženky domácností zaťažujú oveľa viac než v ostatných krajinách Únie.

Zdroj údajov: Eurostat, úprava: energia.sk

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.