Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vychodoslovenska energetika presov vse.jpg
Foto: www.vse.sk
18. januára 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Východoslovenskí energetici už pracujú na nových zálohových platbách pre malých podnikateľov

Východoslovenská energetika (VSE) už intenzívne pracuje na príprave nových zálohových predpisov pre tento rok pre malé podniky. Zo strany regulovaných podnikateľov a organizácii teda nie sú v tejto chvíli potrebné žiadne úkony.

Pokiaľ zákazníci už uhradili zálohové platby, budú im peniaze vrátené. „Pokiaľ zákazníci ešte neuhradili zálohové platby, odporúčame počkať na nový rozpis,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Východoslovenskej energetiky Katarína Šulíková.

Varovanie energetikov

O termínoch odosielania upravených predpisov či o ďalších detailoch budú energetici priebežne informovať na svojej webovej stránke vse.sk. Východoslovenskí energetici súčasne upozorňujú, že zníženie cien sa týka preddavkov na rok 2023, vyúčtovaciu faktúru za rok 2022 je potrebné uhradiť v pôvodnej výške a termíne splatnosti.

Energetici upozorňujú, že vyššie uvedené sa netýka domácností a neregulovaných zákazníkov, ich rozpisy či faktúry sa nebudú meniť a je potrebné ich uhradiť.

Pre neregulovaných zákazníkov navyše platí, že ceny elektriny a plynu pre neregulovaných podnikateľov nepodliehajú cenovej regulácii a riadia sa zmluvou o dodávke, respektíve v čase platnými cenníkmi,“ konštatovala Šulíková. Pre podniky s neregulovanou cenou energií plánuje vyhlásiť ministerstvo hospodárstva schému pomoci, podobnej tej z decembra minulého roka.

Zastropovanie cien

Vláda SR na svojom pondelňajšom mimoriadnom rokovaní prijala nový spôsob zastropovania ceny dodávky elektriny a zemného plynu pre zraniteľných odberateľov – podnikateľov a organizácie s regulovanou cenou (tzv. malé podniky s ročnou spotrebou elektriny do 30 megawatthodín a zemného plynu do 100 megawatthodín).

Od 1. januára 2023 bude cena za dodávku elektriny pre týchto zákazníkov zastropovaná na 199 eur za megawatthodinu a cena za dodávku zemného plynu na 99 eur za megawatthodinu. Uvedené ceny sú bez DPH a týkajú sa silovej elektriny/komodity, a teda sú bez ostatných zložiek koncovej ceny.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.