Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Východoslovenská energetika elektrina dodavatelia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
4. mája 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Východoslovenskí energetici sú opäť v úlohe dodávateľa poslednej inštancie

Tentokrát prebrala zákazníkov od alternatívneho dodávateľa elektriny, spoločnosti A.En. Slovensko. Východoslovenskí energetici zákazníkom dodávajú elektrinu od 3. mája. Zo strany bývalých zákazníkov spoločnosti A.En. Slovensko nie sú potrebné žiadne úkony, dodávku elektriny im VSE zabezpečí automaticky.

V režime dodávateľa poslednej inštancie evidujeme v našom regióne odberateľov z radov samospráv a ďalších právnických osôb. Všetkých ubezpečujeme, že dodávka elektriny pre nich pokračuje bez prerušenia,“ zdôraznil predseda predstavenstva VSE Juraj Bayer.

Posledná inštancia

Inštitút dodávateľa poslednej inštancie trvá najviac tri mesiace. Odberatelia tak majú tri mesiace na to, aby uzatvorili zmluvu s novým dodávateľom, pre ktorého sa rozhodnú. Ak si nového dodávateľa nevyberú, zostávajú automaticky zákazníkom VSE.

Na odberateľov, ktorí dostávajú elektrinu v režime dodávateľa poslednej inštancie, sa vzťahuje osobitné cenové rozhodnutie.

Podľa tohto rozhodnutia sme vo VSE nakupovali a i dnes ešte nakupujeme elektrinu za ceny, ktoré sú rekordne vysoké. Je to náročné, súčasná legislatíva a inštitút dodávateľa poslednej inštancie totiž nerátajú s tak rozsiahlou energetickou celoeurópskou krízou a s tak veľkými rozdielmi v cenách,“ dodal Bayer s tým, že aj napriek tomu VSE dokáže zabezpečiť a naďalej garantovať stabilnú dodávku elektriny.

Zálohové platby

VSE prijala pri zákazníkoch z radov domácností rozhodnutie, nastaviť im zálohové platby podľa regulovaných taríf vo svojom základnom cenníku. Odberateľov z radov domácností sa teda nedotknú zvýšené zálohy z dôvodu vyššej ceny počas trvania režimu dodávateľa poslednej inštancie.

Od októbra 2021 spoločnosť VSE prijala do režimu dodávateľa poslednej inštancie viac ako 50-tisíc zákazníkov z radov firiem i domácností. Skrachovalo celkovo päť alternatívnych dodávateľov, a to Slovakia Energy, BCF Energy, Smart Energy Contractor, SEC, Twinlogy a A.En. Slovensko.

VSE zabezpečuje dodávku elektriny na distribučnom území spoločnosti Východoslovenská distribučná, a teda obyvateľom Košického, Prešovského a časti Banskobystrického samosprávneho kraja.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.