Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina oprava dron elektrické vedenie
Foto: ilustračné, GettyImages
27. mája 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Východoslovenskí energetici absolvovali prvý inšpekčný let dronu bez priameho vizuálneho kontaktu pilota

Energetici z Východoslovenskej distribučnej (VSD) začali monitorovať svoje elektrické siete bezpilotným dronom. Z Elektrickej stanice v Lemešanoch minulý týždeň prvýkrát oficiálne vyštartoval dron bez priameho vizuálneho kontaktu pilota, a z vlastnej dokovacej stanice. Pilot, za účasti zainteresovanej odbornej verejnosti, na diaľku riadil jeho let až z dispečingu v Košiciach.

Počas približne 9-kilometrovej misie na trati Lemešany – Ruské Pekľany a späť dron monitoroval vzdušné elektrické vedenie veľmi vysokého napätia. Zdokumentoval 21 stožiarov aj fotograficky, aby ich neskôr prenechal umelej inteligencii na ďalšie analyticko-vyhodnocovanie účely o stave distribučnej sústavy v tejto lokalite. Prúdová dráha bola kontrolovaná termovíznou kamerou,“ uviedla hovorkyňa Východoslovenskej distribučnej Andrea Forbergerová.

Drony v energetike už nie sú úplnou novinkou. Môžu pomôcť našim kolegom v teréne zmapovať situáciu napríklad v inak nedostupných až nepriechodných pokalamitných terénoch, odbremenia lezcov na stĺpy či pochôdzkarov od fyzickej kontroly elektrických vedení. S termovíznymi kamerami vieme s pomocou dronov zisťovať aj inak neviditeľné poškodenia vodičov a prúdových spojov, a tak predchádzať výpadkom v distribúcii,“ dodal člen predstavenstva a prevádzkový riaditeľ VSD Marcel Fitere.

VSD patrí k lídrom v oblasti využívania dronov v slovenskej energetike. Aktuálne má 18 vyškolených pilotov z radov zamestnancov a ďalší desiati sú vo výcviku. „Spolu disponuje viac ako 20-timi bezpilotnými zariadeniami a ďalšie budú pribúdať spolu s vyškolenými zamestnancami pre ich používanie,“ konštatovala Forbergerová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.