Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. marca 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Východoslovenské domácností dostanú opravné faktúry za elektrinu

Zákazníkom z radov domácností na východnom Slovensku budú už čoskoro doručené opravné faktúry za elektrinu. Tento týždeň ich začala odosielať spoločnosť Východoslovenská energetika (VSE) spolu so sprievodným listom, v ktorom klientom vysvetľuje ďalšie kroky súvisiace s opravnou faktúrou. „Pokiaľ má zákazník doplňujúce otázky môže nás navštíviť v jednom z našich Zákazníckych centier, alebo nás kontaktovať telefonicky či emailom,“ vysvetlila Katarína Šulíková, špecialistka komunikácie VSE.

Spoločnosť zdôrazňuje, že pôvodná faktúra je stále platná a je potrebné ju uhradiť. „Opravná faktúra ju dopĺňa a uvádza rozdiel, ktorý vznikol použitím dnes už neplatnej ceny pri pôvodnom vyúčtovaní. Ak zákazníci potrebujú opis pôvodnej faktúry, na požiadanie im ho vystavíme bezplatne,“ doplnila. 

Ako má domácnosť s ročným vyúčtovaním v januári a februári postupovať, keď dostane opravnú faktúru:

V súvislosti so zmenou cien VSE skontrolovala aj predpísané zálohy. „V prípade, že vznikol rozdiel v prospech zákazníka, tak sme jednorazovo znížili sumu aprílovej zálohy. V opačnom prípade sme preddavky upravili tak, aby sme zákazníkom pomohli predísť nedoplatku na konci vyúčtovacieho obdobia. Nový rozpis platieb je súčasťou opravnej faktúry,“ ozrejmila Šulíková.

„Energetickí šmejdi“ opäť na scéne

Pokiaľ ide o domácnosti z tzv. marcového či každého ďalšieho odpočtového cyklu, tie nie sú zmenami v cenách elektriny na rok 2017 nijako dotknutí. „Ich vyúčtovacia faktúra je správna a nebudeme im zasielať opravné faktúry z dôvodu zmien v cenách 2017,“ poznamenala.

Spočiatku neprehľadní kauza s cenami energií vytvorila priestor pre návrat „energetických šmejdov“. VSE preto upozorňuje zákazníkov, aby sa mali na pozore pred možnými nekalými praktikami niektorých predajcov.  „Stále môžeme očakávať, že niektorí podomoví predajcovia budú zákazníkov zavádzať pod zámienkou správneho nastavenia cien,“ uzavrela.

Pokles koncovej ceny elektriny

V porovnaní s vlaňajškom koncová cena pre domácnosti, ktorým dodáva elektrinu spoločnosť VSE, klesá v priemere o 2,35 %. K poklesu koncovej ceny došlo predovšetkým vďaka zníženiu ceny za dodávku a to až takmer o 10 %.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.