Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vychodoslovenska vodarenska spolocnost zamestnanecke akcie.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
4. júla 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Východoslovenská vodárenská spoločnosť chce do roka vydávať zamestnancom akcie

Majú v nej zastúpenie odborári i akcionári spoločnosti. Informovala o tom riaditeľka Klubu akcionárov VVS Miroslava Hančaková.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť podpísala 23. júna so zástupcami odborov a Klubom akcionárov VVS memorandum o porozumení pri snahe vydávať zamestnanecké akcie ako benefit pre pracovníkov spoločnosti. Jej generálny riaditeľ vytvoril expertnú skupinu, ktorá má posúdiť právny rámec tejto snahy.

V otázke prístupu k zamestnancom musíme ísť ďalej, musíme im dať pocit spoluúčasti na riadení firmy, na tvorbe jej zisku a verím, že každý zamestnanec, ktorý dostane tento pocit, bude celkom inak pristupovať k plneniu svojich úloh. Teraz bude závisieť na štúdii realizovateľnosti, ktorú má vypracovať expertná skupina, ktorú som vytvoril a ak si ju osvoja zamestnanci i akcionári, verím, že do roka by sme mohli úspešne ukončiť túto tému,“ uviedol generálny riaditeľ VVS Stanislav Prcúch.

Kritériá prideľovania

Ako doplnil člen správnej rady Klubu akcionárov Daniel Kratky, počet akcií, ktoré budú zamestnancom vydávané, bude závisieť od niekoľkých faktorov. Pôjde napríklad o počet odpracovaných rokov, pozíciu v spoločnosti, ale aj od plnenia kritérií, ktoré sa od zamestnanca očakávajú.

Nový zamestnanec, ktorý nastúpi do VVS, tak dostane určitý počet akcií, a keď bude mať dobré pracovné výkony, bude postupovať v hierarchii vyššie, bude mu vznikať nárok na ďalšie akcie. Pri odchode do dôchodku za tieto akcie získa atraktívny finančný bonus,“ vysvetlil Kratky.

Skúsenosti zo zahraničia

Inšpirácia pritom podľa neho pochádza zo skúseností zo zahraničia, kde zamestnanecké akcie fungujú v mnohých spoločnostiach v Európe či Amerike.

Ide často o známe spoločnosti ako napríklad Microsoft, Amazon, Google atď. Veľmi oceňujem pragmatické rozhodnutie vedenie VVS, už v počiatočnej fáze prípravy projektu prizvať k jeho tvorbe odborárov i akcionárov, čo verím, prispeje k urýchleniu nájdenia takého modelu, ktorý bude prijateľný pre všetky strany,“ skonštatoval člen správnej rady KA.

Nový spôsob uvažovania

Podľa predsedníčky Odborového zväzu Drevo lesy voda Vlasty Szabovej chcú zamestnancom, ktorých práva zastupujú, priniesť nový spôsob uvažovania o svojej budúcnosti.

Mzdy vo vodárenskom sektore sú v porovnaní s inými regulovanými odvetviami, ako je napríklad energetika, až o 100 percent nižšie. Preto každé prilepšenie k mzde znamená zlepšenie ich sociálnej situácie. Vo VVS je to pilotný projekt, ale s perspektívou rozšírenia aj na ostatné vodárenské spoločnosti,“ doplnila Szabová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.