Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zelena energia oze obnovitelne zdroje dotácie
Foto: ilustračné, GettyImages
31. marca 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Východoslovenská energetika už tiež poskytuje možnosť odberu zelenej elektriny

Zákazníci si môžu elektrinu vyrobenú len prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) kúpiť od apríla tohto roka.

Na základný produkt pre zníženie uhlíkovej stopy si domácnosti vo svojich faktúrach priplatia navyše 1,50 eura mesačne.

Záruky o pôvode elektriny

Záruky o pôvode elektriny získavame od slovenských výrobcov. Medzi zdroje, poskytujúce tieto záruky, patria vodné, veterné a slnečné elektrárne. Pre službu Zelená energia nenakupujeme elektrinu vyrobenú z biomasy,“ uviedol predseda predstavenstva Východoslovenskej energetiky Miroslav Kulla.

Okrem dodávky energie vyrobenej z OZE prinášajú východoslovenskí energetici aj podporu zelených projektov v regióne. Pri produktoch s podporou môže zákazník prispieť na eko projekty sumou 0,50 eura; 1,50 eura alebo až 6,50 eura.

Malé podniky môžu prispieť k ochrane planéty poplatkom 0,68 eura navyše za megawatthodinu spotrebovanej elektriny.

Zelený certifikát

V minulom roku začal odberateľom ponúkať dodávku len zelenej elektriny ZSE Energia. Ak má zákazník záujem zelenú elektrinu odoberať, západoslovenskí energetici pre neho zakúpia záruky pôvodu. Zákazník len uzavrie zmluvu o poskytovaní tejto služby.

Od spoločnosti zákazník získa takzvaný zelený certifikát, ktorý mu garantuje, že elektrina dodávaná do jeho domácnosti je 100-percentne krytá elektrinou z obnoviteľných zdrojov.

Zelená elektrina je u zákazníkov ZSE Energia štandardne spoplatnená sumou dve eurá mesačne. Za taký istý poplatok ponúka len zelenú elektrinu taktiež Stredoslovenská energetika.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.