Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Praca pomoc
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
23. júla 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Východoslovenská distribučná spolu so sociálnym podnikom Integra poskytnú prácu ľuďom z útulku

Konkrétne ide o pravidelnú údržbu ochranných pásiem elektrických vedení na napäťovej hladine vysokého napätia a veľmi vysokého napätia pre distribútora elektriny na území východného Slovenska a časti Banskobystrického kraja počas nasledujúcich troch rokov.

Dnes sme podpísali zmluvu so sociálnym podnikom Integra v kooperácii s Úsmevom ako dar. Ide o údržbu lesných koridorov vo vedení vysokého a veľmi vysokého napätia, čiže výkony v oblasti údržby ako takej so všetkým, čo k tomu patrí. Zároveň sme sa rozhodli vyčleniť z nášho vozového parku dve terénne vozidlá a darovať ich SP Integra, aby mali na štart aj technické vybavenie,“ uviedol predseda predstavenstva VSD Radoslav Haluška.

Novovzniknutý podnik

Za novovzniknutým sociálnym podnikom Integra stojí Peter Gombita, kňaz a riaditeľ organizácie Oáza-nádej pre nový život. Uviesť sociálny podnik do života pomáha aj Radoslav Dráb, dlhoročný manažér organizácie Úsmev ako dar pre východné Slovensko a Zakarpatskú Ukrajinu.

Do vybraných činností sociálneho podniku Integra sa zapojí takmer 40 mužov a žien, klientov sociálneho zariadenia Oáza – nádej pre nový život v Bernátovciach, ktorí tu našli svoj domov. Ide o ľudí, ktorí už prešli sociálnou rehabilitáciou, no pre svoj vek, zdravie či prežitú minulosť majú problém uspieť v dnešnom konkurenčnom prostredí pracovného trhu,“ uviedol Peter Gombita. Zároveň dodal, že ich znovuzapojenie do pracovného života im pomôže v lepšej sociálnej adaptácii, zároveň v plnení záväzkov voči svojim rodinám, deťom a príbuzným.

Toto nie je prvý typ takejto spolupráce, už v minulosti sme si vyskúšali podobný model. Samozrejme, rátame s tým, že to bude vyžadovať viac úsilia, zato však pomôžeme, verím, v životnom reštarte niekoľkým desiatkam ľudí. Ľudský a spoločenský aspekt bol primárny dôvod spolupráce, ktorá bude však v konečnom dôsledku užitočná pre všetkých,“ dodal Haluška.

Spoľahlivá distribúcia

VSD okrem vysoko odborných elektroenergetických služieb a manažmentu distribúcie elektriny cez vyše 22-tisíc kilometrových elektrických vedení potrebuje kapacity aj pre bežnú údržbu ochranných pásiem vedení.

Aj takáto údržba je pre spoľahlivú distribúciu elektriny dôležitá. Ochranné pásma majú preventívne chrániť elektrické vedenie od mechanického poškodenia a zároveň umožniť nepretržitý prístup k elektrickým vedeniam – pre prípady porúch alebo nutných opráv,“ vysvetlil význam prác Haluška. Samozrejmosťou je podľa neho odborný dozor a zaškolenie nových pracovníkov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.