Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. novembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Vybrané mestá a obce na Slovensku budú ekologickejšie

Celkovo  34  registrovaných projektov posudzovala rámci druhého kola programu nezávislá hodnotiaca komisia expertov a predstaviteľov Slovenských elektrární, ktorí vybrali 11 z nich. Priorita  bola  kladená na inovatívne projekty a projekty s pridanou hodnotou, ktoré zapájajú aj miestnych ľudí.

Jeden z projektov bude realizovaný v Trebišove, kde vznikne prvá verejná nabíjacia stanica pre elektromobily pre  verejnosť. V Michalovciach vzniknú nové cyklotrasy na zlepšenie dopravnej situácie na frekventovaných uliciach mesta. V Hronskom Beňadiku sa nevyužívané priestory blízko Benediktínskeho kláštora zmenia na zelenú oázu a miesto oddychu pre miestnych a návštevníkov.

Ďalším podporeným projektom je revitalizácia Parku  Štefana Moyzesa v Novákoch, pri rieke Nitra. Revitalizovaný park, v ktorom budú vysadené nové stromy,  bude slúžiť ako centrum pre rôzne  podujatia, ale aj ukážky stromolezectva.

Finančný grant bol udelený aj projektu na kompostovanie bioodpadu, ktorý budú môcť využívať ľudia vo Veľkých Kostoľanoch. Od budúceho roka v obci plánujú z lacných latiek z miestnej píly vyrobiť drevené kompostéry, ktoré budú súčasťou rodinných domov a základnej školy. Na ich zhotovení sa budú podieľať dobrovoľníci. „Čoraz viac ľudí sa dnes snaží dopestovať si svoju vlastnú zeleninu a ovocie, čím rastie význam bioodpadu v kontajneroch. Máme dve možnosti – buď zvýšime poplatky, alebo s tým niečo spravíme,“ vysvetľuje projektový manažér obce Peter Bibza.  Ďalšou podporenou iniciatívou je projekt obce Madunice,  kde v centre pribudnú nové stromy vysadené dobrovoľníkmi.

Robert Janota, člen  hodnotiacej komisie a starosta obce Hostětín, ktorá je považovaná za ukážkovú eko-obec v Česku vysvetlil: „Je dôležité myslieť na to, aby aj obyvatelia miest a obcí vnímali prínos ekologických projektov. Len vtedy ich prijmú za svoje.“

Nadačný fond Slovenských elektrární v Nadácii Pontis funguje od roku 2011. V rámci neho spoločnosť podporuje projekty zamerané na energetickú efektívnosť miest a obcí, podporu mladých talentov v oblasti vedy a techniky, ako aj podporu a resocializáciu marginalizovaných skupín obyvateľstva.

Nadačný fond Slovenských elektrární v Nadácii Pontis vypisuje na tieto témy grantové výzvy. Najlepšie predložené projekty, ktoré spoločnosť finančne podporí, vždy vyberá odborná komisia. Darcovská stratégia nadačného fondu je úzko prepojená s konceptom komplexného programu spoločenskej zodpovednosti Energia pre krajinu a je ďalším prostriedkom, ako pokračovať v realizovaní ambiciózneho cieľa Slovenských elektrární byť dobrým občanom Slovenska.

Zdroj: Slovenské elektrárne

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.