Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. júla 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Vyberáme klimatizáciu: Najčastejšie chyby a nedostatky

Výberu každého drahšieho zariadenia by mal predchádzať podrobný prieskum trhu. Obzvlášť v prípade tak nákladného prostriedku akým je klimatizácia. Každý, kto si ju chce do bytu, rodinného bytu, či svojej kancelárie zariadiť, by mal najskôr zvážiť, či okrem základnej funkcie chladenia nevyužiť ešte ďalšie možnosti (napríklad kúrenie).

Dajte si tiež dobrý pozor na to, čo vami vybrané zariadenie skutočne dokáže. Na trhu sa môžete stretnúť s tzv. ochladzovačmi vzduchu, ktoré síce môžu čiastočne pomôcť, ale nie sú to klimatizácie.

Ochladzovač vzduchu prezlečený za mobilnú klimatizáciu

Ako rozpoznať obyčajný ochladzovač vzduchu od mobilnej klimatizácie? Rovnako tak ako každému inému typu klimatizácie, musí aj mobilnej klimatizácie v útrobách kolovať chladivo, ktoré sa označuje ako R410A alebo R407C. Pri ochladzovačoch vzduchu údaj o chladive nenájdete. Stretnete sa tu však s údajom o objeme vodnej nádrže a to vďaka tomu, že ochladzovače vzduchu majú na rozdiel od klimatizácie schopnosť vzduch zvlhčovať. Prednosťou skutočných klimatizácií je naopak odvlhčovanie vzduchu. Ako teda ochladzovacie zariadenie s vodnou nádržou, ale zato bez chladiva funguje?

Cez hrubý filter, ktorý je vlhčený vvodou, prechádza vzduch z miestnosti. Voda na filtri sa odparí a tým sa odoberie z prechádzajúceho vzduchu teplo. Až do tej doby je všetko v poriadku. Oproti klimatizácii je však odparená voda spolu s ochladeným vzduchom vyfukovaná do miestnosti, kde veľmi rýchlo – v priebehu niekoľkých minút – narastá relatívna vzdušná vlhkosť. Hneď ako vlhkosť vzduchu v miestnosti dosiahne maxima, zariadenie prestane fungovať, pretože ďalšia voda sa už z filtra nemôže odparovať. O komfortnom chladení sa nedá hovoriť, skôr sa hodí prirovnanie „vlhko ako v pralese“. Vlhký a ťažký vzduch pritom spôsobuje zdravotné problémy napríklad ľuďom s kardiovaskulárnymi problémami alebo angínou pectoris.

Ak nenájdete v parametroch klimatizácie údaje o chladive, ešte pre istotu skontrolujte chladiaci výkon, potom už máte istotu, či ide o „skutočnú klimatizáciu“. Aký údaj v kolónke chladiaci výkon hľadať? Pre chladenie je vhodné také zariadenie, ktorého chladiaci výkon prekročí hranicu 1 kW (napr. výkon 65 W chladiť nemôže). Pre bežnú miestnosť sa uvádza ako optimálny chladiaci výkon 2,5 až 3,5 kW:

Ochladzovač verzus klimatizácia: Porovnanie technických údajov

Porovnanie  Ochladzovač Klimatizácia
chladenie uvedené uvedené
vykurovanie uvedené uvedené
rozsah teplôt chladenia neuvedené (!) 18 + 32 °C
rozsah teplôt vykurovania neuvedené 5 + 27 °C
zvlhčovanie uvedené neuvedené
prietok vzduchu 480 m3/h 400 m3/h
nočný režim áno áno
kapacita vodnej nádrže 8 l nie
výkon chladenia 65 W (!) 3.516 W
chladivo neuvedené (!) R410A
výkon vykurovania 1.200 W 3.516 W
spotreba energie v priebehu chladenia neuvedená 1.230 W
spotreba energie v priebehu vykurovania neuvedená 1.140 W
napájanie 50 Hz 50 Hz
hmotnosť 10 kg (!) 32 kg

Vyhnite sa klimatizáciám s nadmerným hlukom

Pre kompaktné mobilné klimatizácie je typické, že vydávajú nepríjemné zvuky. S hlukom je treba počítať aj u delených mobilných klimatizácií, o ktorých sa v tomto ohľade dozviete veľa skreslených dát. Napríklad predajcovia porovnávajú hluk mobilnej klimatizácie s hlukom ulice, čo je veľmi zavádzajúce porovnanie. Čo teda naše ucho vníma ako neznesiteľný zvuk a čo už je definovateľné ako hluk? Koľko za „zvukový“ komfort zaplatíme? S mobilnými klimatizáciami môžeme porovnať tzv. splity, ktoré im priamo konkurujú. Splity klimatizačnej jednotky sú na rozdiel od kompaktných klimatizácií delené.

Jedny z najťažších splitov značky Hitachi môžu v nočnom režime „šumieť“ na hladine 20 dB (údaj pre vnútornú jednotku). Ide o cenovo prijateľné modely (1.200 eur), ale na trhu sú samozrejme aj drahšie typy. Niekoľko ďalších značiek ponúka pri split systémoch hluk do 30 dB (napr. Toshiba, LG alebo Daikin). Podobnú intenzitu zvuku vydávajú napríklad tikajúce hodiny.

Finančne najnáročnejšie modely delených mobilných klimatizácií, za ktoré bez montáže zaplatíte okolo 2.480 eur, sa dostanú minimálne na 35 dB (rozdiel jedného decibelu ľudské ucho prakticky nerozozná, v určitých intervaloch hluku však môže ísť o vnem dvojnásobný). Pri kompaktných mobilných klimatizáciách často údaje o hlučnosti chýbajú. Keď sa už predajca rozhodne tento údaj zverejniť, hodnota sa pohybuje okolo 50 dB, teda podobne ako napr. pri umývačkách riadu. Kto by však chcel v spálni počúvať umývačku riadu?

Aká klimatizácia usporí energiu?

Ak nechceme pri platení účtu za energiu siahať hlboko do kapsy, máme jedinú voľbu – klimatizáciu so systémom inverter triedy A. Všetky ostatné systémy triedy A (a samozrejme klimatizácia horších energetických tried) nemajú takú účinnosť a neušetria toľko energie. Technológia inverter ponúka možnosť plynule meniť výkon kompresora. Predchádzajúce systémy, ktoré boli buď pustené na plný výkon alebo vypnuté, vystriedal nástupca s možnosťou výberu intervalu od 10 do 100 %. Stretnúť sa dá napríklad aj s údajom 50 – 130 %.

Aké si vziať z týchto údajov poučenie a na čo si dať pozor? Interpretujeme vždy údaje o energetickej účinnosti a faktoroch pre chladenie (EER) a vykurovanie (COP) s prihliadnutím ku skutočnej spotrebe, resp. úspore energie. Spomenuté faktory vypovedajú o chladiacom, resp. vykurovacom výkone a ich hodnoty sa pohybujú aj v triede A v určitom intervale. Do triedy A môžu byť zaradené všetky typy klimatizácií. To ale neznamená, že majú rovnakú spotrebu energie. Predovšetkým pre dlhodobé užívanie je rozhodujúce, či dokáže klimatizácia šetriť.

Ak sa do triedy A dostane klimatizácia typu split ON/OFF, znamená to, že bude oproti inverteru rovnakého výkonu dlhšie „nabiehať“ a bude vytvárať väčšie teplotné rozdiely. Takýto systém spotrebuje až o 44 % energie viac (údaje sa najčastejšie pohybujú od 30 do 44 %, rozdiely sú medzi rôznymi značkami). Zbytočné zapínanie – vypínanie kompresoru skracuje jeho životnosť. Do triedy A patria aj niektoré mobilné klimatizácie. Tie fungujú rovnako systémom ON/OFF. K spotrebe energie musíme u kompaktných typov pripočítať všetky straty vzniknuté okolo vývodu hadice oknom. Odhady dodatočných strát sa pohybujú medzi 10-20 %. Celá rada výrobcov však tieto údaje vôbec neuvádza.

Markantné rozdiely v spotrebe energie nájdeme samozrejme až pri porovnaní triedy A so skutočnými „žrútmi“ energie. Napr. kompaktné mobilné klimatizácie triedy D s rovnakým chladiacim výkonom ako inverter triedy A spotrebuje podľa odhadu o 60 až 70 % energie viac. Straty vzniknuté otvorením okna v chladiacej miestnosti výrobcovia do spotreby nezahŕňajú, ale je nespochybniteľné, že s nimi musíme počítať.

Orientačná spotreba energie pre jednu miestnosť u rôznych klimatizácií

Spotreba ON/OFF systém tr.A (fix speed) Inverter tr. A ON/OFF tr.D (mobilná klimatizácia)
chladiaci výkon 2,75 kW 2,5 kW (0,5 – 3,4) 2,6 kW
príkon chladenia 820 W 465 W (40 – 960) 920 W
ročná spotreba energie 428 kWh/rok 242 kWh/rok 480 kWh/rok (resp. 576 kWh/rok)
orientačná platba za elektrinu 80,13 eur/rok 45,36 eur/rok 48,66 eur/rok (resp. 107,84 eur)

Zdroj: katalóg ETA, Carrier, Toshiba http://royal-clima.com/en

Vyššie uvedená tabuľka udáva iba to, čo sa dá vyčítať z technických údajov zariadení. Vo výsledkoch nie sú zahrnuté reálne podmienky prevádzky (vonkajšia teplota, vnútorná teplota a nastavená teplota – pre spotrebu kľúčové údaje). Všetky výpočty odpovedajú spotrebe v jednej miestnosti, takže pre viacizbový byt je treba hodnoty násobiť.

Filter klimatizácie zvyšuje cenu a hluk

Prakticky každá klimatizácia vzduch filtruje, minimálne cez prachový filter. Filtrovať sa ďalej dajú: pachy, dym, baktérie, vírusy, plesne a pod. Klimatizácie s tou najúčinnejšou filtráciou sú vhodné pre citlivejších jedincov ako sú napríklad alergici. Každý filter obmedzuje prietok vzduchu a preto platí, že skutočná čistota je vykúpená vyššou hlučnosťou klimatizácie a menšou účinnosťou chladenia. Klimatizácie s účinnou filtráciou sa pohybujú vo vyššej cenovej hladine. Filtre avizujú aj lacnejšie klimatizácie, ale tie čistia vzduch skôr symbolicky.

Najpodstatnejšie je vedieť, či filtrom prechádza celý objem vzduchu. Vplyv filtra na 99 % vzduchu v miestnosti je niečo iného než 99 % účinnosti filtra samotného. Filter môže byť veľmi účinný, ale zároveň môže ovplyvňovať veľmi malé percento vzduchu v miestnosti. O veľkosti filtra v pomere k otvorom, ktorými klimatizovaný vzduch prechádza, sa z katalógov nedozvieme väčšinou nič.

Nezostáva nič iné, než si takúto informáciu vyžiadať prípadne nahliadnuť do vnútra a porovnať veľkosť prachového filtra s ostatnými filtrami (napr. filter uhlíkový, deodoračný, plazmový, bioaktívny a iné). Prachový filter totiž zabezpečuje okrem komfortu pre užívateľov aj bezproblémový chod zariadenia samotného a tak máva maximálne rozmery a prechádza cez neho všetok vzduch, ktorý klimatizácia nasáva.

Zdroj: nazeleno.cz

Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.