Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze obnovitelne zdroje energii podpora zelena domacnostiam
Foto: ilustračné, GettyImages
5. decembra 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Výber zhotoviteľa a dobrá zmluva je základom pre úspech v projekte Zelená domácnostiam

Slovenská energetická a inovačná agentúra (SIEA) počíta s tým, že pomôže desiatkam tisíc domácností pri ich snahe inštalovať si malý obnoviteľný zdroj energií (OZE). Ako uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič, základom, aby bola domácnosť úspešná pri žiadaní dotácie na malé OZE, je výber spoľahlivého zhotoviteľa a dobrá zmluva.

Túto fázu sa neoplatí podceňovať. Preto sme v spolupráci so Slovenskou obchodnou inšpekciou a ďalšími organizáciami zaoberajúcimi sa ochranou spotrebiteľov pripravili praktický prehľad odporúčaní, ako si nastaviť zmluvné vzťahy pri inštalovaní zariadení,“ zdôraznil Jurikovič.

SIEA v spolupráci so Slovenskou obchodnou inšpekciou (SOI) pripravuje pre domácnosti a zhotoviteľov 6. decembra seminár, na ktorom sa aktéri projektu Zelená domácnostiam dozvedia, čo sa oplatí dohodnúť v zmluve o inštalácii medzi domácnosťou a zhotoviteľom. Vstup na podujatie je bezplatný. Priebeh seminára bude možné sledovať aj online prostredníctvom YouTube kanála SIEA, k dispozícii bude aj videozáznam.

Prednášky a pomoc

V prvej prednáške sa bude ústredná riaditeľka SOI Nadežda Machútová venovať praktickým radám pre spotrebiteľov pri výbere zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie a zároveň vysvetlí, v akých prípadoch sa môžu domácnosti, ktoré sa cítia poškodené, obrátiť na inšpekciu.

Riaditeľ odboru projektu Zelená domácnostiam Pavel Fecko bude prezentovať náležitosti, ktoré musí obsahovať povinná písomná zmluva o inštalácii medzi domácnosťou a zhotoviteľom. Tiež vysvetlí, prečo je dôležité, aby sa domácnosti zaujímali o podmienky projektu a vypĺňali žiadosti o poukážky samé.

Reklama a výsledok

Na čo si dať pozor pri hľadaní spoľahlivého zhotoviteľa upozorní Soňa Kubáni z Európskeho spotrebiteľského centra. Na príkladoch z praxe ukáže, že pôsobivá reklama ešte nezaručuje kvalitný výsledok.

V poslednej prednáške Simona Šimková Lištiaková zo Spoločnosti ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) predstaví časť tréningového programu pre zhotoviteľov s návodom, na čo sa pri uzatváraní kontraktov sústrediť, aby boli v súlade s platnou legislatívou na ochranu spotrebiteľa.

Nový národný projekt

Nový národný projekt Zelená domácnostiam je financovaný prostredníctvom Programu Slovensko. Na poukážky pre domácnosti je vyčlenených 151,6 miliónov eur z európskych a národných zdrojov.

Domácnosti si už môžu nechať inštalovať fotovoltické panely, solárne kolektory, tepelné čerpadlá, kotly na biomasu či veterné turbíny, ale aktuálne žiadosti o poukážku bude možné registrovať až v prvom štvrťroku 2024. Vtedy SIEA plánuje spustiť nový informačný systém a začnú sa vydávať a preplácať poukážky.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.