Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tlačovka SaS 4.júla 2017 - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: energia.sk
4. júla 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Výber Jahnátka bol podľa liberálov divadlo, obracajú sa aj na Brusel

Ľubomír Jahnátek by sa mal stať novým šéfom ÚRSO už tento týždeň. Opozičná strana SaS tvrdí, že zriadenie výberovej komisie ktorá minulý týždeň rozhodla o jeho nominácii, nemá žiadnu oporu v zákone. „Členovia komisie boli odsúdeniahodným spôsobom zneužití na maskovanie politického zámeru strany Smer dosadiť si na tento post opäť svojho vlastného človeka,” uviedla dnes poslankyňa Jana Kiššová.

Predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti ďalej upozornila na to, že novelizovaný zákon o regulácii v sieťových odvetviach nadobudol účinnosť 28. júna. „Výberová komisia bola ministerstvom zostavená pred týmto dátumom a aj výberové konanie bolo vyhlásené pred týmto termínom a pred termínom sa mali prihlásiť aj uchádzači o post predsedu ÚRSO“.

Ohýbanie predpokladov?

Podľa liberálov Jahnátek nespĺňa ani predpoklady súvisiace s dĺžkou odbornej praxe. Podľa regulačného zákona totiž ten, kto chce obsadiť post šéfa ÚRSO, musel minimálne sedem rokov pôsobiť v oblasti cenotvorby alebo tvorbe stratégií v energetike. Vo funkcii ministra hospodárstva bol pritom Jahnátek len štyri roky, konkrétne v rokoch 2006 až 2010 v kabinete Roberta Fica. 

Rezort hospodárstva ešte minulý týždeň reagoval, že Jahnátkovi sa do odbornej praxe ráta aj pôsobenie v spoločnosti Duslo Šaľa, kde sa mal venovať cenotvorbe.“V čase, keď tam bol pán Jahnátek nemalo Duslo Šaľa žiadne aktivity ani v sieťových odvetviach ani v energetike,” oponoval poslanec Karol Galek.

Odporúčaného kandidáta na kreslo šéfa úradu označil Galek za politického pešiaka. „Jahnátek je politicky aktívny a naviazaný na politickú stranu,“ poznamenal. „Šéf ÚRSO musí zabezpečiť spravodlivé ceny pre všetkých a nie iba ich krátkodobé zníženie pred voľbami, keď si potrebujú kúpiť voličov a potom po voľbách príde zvýšenie“, dodal. 

Poslanci adresovali ministrom otvorený list. „Vyzývame členov vlády, aby v záujme všetkých spotrebiteľov odmietli nomináciu Ľubomíra Jahnátka na post predsedu ÚRSO a vyzvali zástupcov MH SR na aktívne hľadanie iných vhodných kandidátov. Čakanie na to, kto sa prihlási alebo koho niekto iný navrhne je iba nedôstojným alibizmom,” apeloval Galek, podľa ktorého si verejnosť do budúcnosť zaslúži verejné vypočutie všetkých kandidátov podobne ako pri iných dôležitých postoch. 

Upozornenie do Bruselu

Liberáli pripravujú aj sťažnosť na Európsku komisiu týkajúcu sa nového znenia zákona o regulácii. „Jednak pre zverenie úplnej nominačnej právomoci nového predsedu regulačného úradu do rúk vlády, bez možnosti brzdy, ktorá predtým bola v zákone v podobe menovania šéfa ÚRSO prezidentom SR, ako aj pre zavedenie povinnej účasti ministerstiev vo vybraných cenových konaniach,” zosumarizovala kritiku Kiššová.

Vládny kabinet najbližšie rokuje tento štvrtok (6.7.). V materiáloch schôdze je začlenený aj návrh na vymenovanie Ľubomíra Jahnátka za nového predsedu regulačného úradu. Zatiaľ sa stále nachádza v sekcii „nezaradené materiály“. „Je to človek, ktorý sa vyzná, a dúfam, že na budúci týždeň bude vymenovaný,“ povedal minulý týždeň v rozhovore pre Rádio Express premiér Robert Fico.

Jahnátek bol oficiálne kandidátom, ktorého navrhla Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení. Vo výberovej komisii boli okrem nej tiež zástupcovia Klubu 500, Republikovej únie zamestnávateľov a Združenia miest a obcí Slovenska a ľudia z ministerstva hospodárstva.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.