Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. decembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

VVS zvýši vodné a stočné v roku 2012 o 3%, žiadala zdvihnúť ceny o 8 %

„Nebudeme mať peniaze na nové aktivity a budeme musieť obmedziť investičnú výstavbu,“ upozornil Hreha. Podľa neho najviac stratia obyvatelia, ktorí čakajú na vybudovanie vodovodov či kanalizácií. „Každý jeden mesiac je strata,“ komentoval Hreha. Vodárne sa proti rozhodnutiu ÚRSO chystajú odvolať. Generálny riaditeľ počíta, že v prípade kladného stanoviska by k úprave cien mohlo dôjsť ešte na budúci rok.

Navrhovanú cenu si vodárne podľa neho „nevymýšľajú“, postupujú podľa toho, čo umožňuje zákon. Hreha nechápe, že sa na Slovensku špekuluje o vode ako drahej. „Sme najlacnejší v Európe.“ Zisk vodární sa pohybuje okolo 5 – 6 %.

Šéf vodární upozornil, že majú dlhé siete a menej napojených obyvateľov ako napr. Bratislava. VVS spravuje takmer 6000 kilometrov (km) vodovodnej siete a má najmenej odberateľov. Bratislavská vodárenská spoločnosť má 3000 km sietí a dostatok odberateľov na 1 štvorcový kilometer. VVS buduje nové prevádzky a zároveň udržiava siete, ktoré majú 50 – 60 rokov. Zároveň musia podľa Hrehu dbať na prísne zákony a zabezpečiť kvalitu a hygienickú bezchybnosť dodávanej vody.

Maximálna cena za výrobu a dodávku pitnej vody verejným vodovom v roku 2012 bude 1,2787 eura za kubický meter (m3), maximálna cena za distribúciu pitnej vody verejným vodovodom bude 0,7727 eura za m3, maximálna cena za odvedenie a čistenie odpadových vôd verejnej kanalizácie bude 0,8576 eura za m3. Cena vodného a stočného spolu tak dosiahne 2,1363 eura za m3.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Obrazová redakcia TASR vydáva k správe videozáznam a fotoreportáž.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.