Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. novembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

VSE spustila ďalšiu nabíjaciu stanicu pre elektromobily v Poprade

Bezplatne

Tretiu v poradí a zároveň prvú verejnú nabíjaciu stanicu pre elektromobily v Poprade a Prešovskom kraji slávnostne uviedli do prevádzky Norbert Schürmann, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva VSE spolu s Antonom Dankom, primátorom Popradu. Od 7. novembra 2011 tak môžu aj obyvatelia popradského regiónu nabíjať svoje elektromobily alebo elektroskútre na nabíjacej stanici na Mnoheľovej ulici v Poprade.

Keďže ide o novinku, ktorá má takisto prispieť k rozvoju elektromobility na Slovensku, VSE sa rozhodla počas inštalácie prvých nabíjacích staníc na Slovensku umožniť záujemcom ich bezplatné testovanie a nabíjanie. „Poprad patrí medzi mestá, ktoré sa snažia domácim a návštevníkom ponúknuť vždy vyšší štandard služieb. Nabíjacia stanica pre elektromobily k takým rozhodne patrí. Rozsiahlejšie uplatnenie elektrostaníc je určite otázkou nasledujúcich rokov, na ktoré tak budeme ako jedno z prvých slovenských miest pripravení. Samozrejme, pri posudzovaní projektu sme zvážili aj priaznivé dopady využívania elektromobilov na životné prostredie, ktoré sú pre tatranský a podtatranský región významným argumentom,“ uviedol primátor Popradu Anton Danko. Prvým testovaným elektromobilom bude zrejme Peugeot iON, ktorý spoločnosť Peugeot Slovakia bezplatne zapožičia Mestskému úradu v Poprade.

Do mesta

Elektrický pohon vozidiel je podľa VSE jedným z najzásadnejších trendov, ktoré budú v najbližších rokoch formovať vývoj automobilizmu. Neklamným znakom toho je rozvoj elektromobility vo veľkých mestách viacerých európskych krajín. Prináša zníženie hlučnosti dopravy, nulové emisie CO2 a ekonomickejšiu prevádzku mestských vozidiel.

„Elektromobilita nemá za cieľ nahradiť súčasný koncept mobility na Slovensku, no pre nízke prevádzkové náklady v porovnaní s tradičnými typmi pohonov je vhodnou alternatívou najmä pre využitie v meste,“ uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva VSE Norbert Schürmann. Pripomenul, že kapacitou batérie obmedzený dojazd elektromobilov do vzdialenosti približne 150 km nemožno pritom považovať za výraznú prekážku. Podľa štúdií až 70 % Európanov najazdí denne menej ako 40 km.

„V súčasnosti jazdí po slovenských cestách približne 13 elektromobilov, z toho 8 je značky Peugeot. Záujem o elektromobily postupne rastie, najmä z radov energetických firiem, iniciatívne sú aj mestské zastupiteľstvá väčších miest, ktoré kladú dôraz na ochranu životného prostredia,“ uviedol Matúš Paľa, obchodný riaditeľ z Peugeot Slovakia. Jeden elektromobil má vo svojom vozovom parku VSE, ktorý využíva prevažne pri odpočtoch spotreby elektriny v košických domácnostiach. Projekt E-mobilita je súčasťou programu VSE s názvom Zelená budúcnosť, ktorý zastrešuje všetky aktivity spoločnosti zamerané na trvalo udržateľný rozvoj.

Ďalšie kroky

VSE je lídrom v oblasti podpory elektromobility vo svojom segmente. V novembri 2010 otvorila vôbec prvú verejnú nabíjaciu stanicu pre elektromobily na Slovensku, a to pred svojim sídlom na Mlynskej ulici v Košiciach. Nasledovalo osadenie 2. verejnej nabíjacej stanice pred Ministerstvom hospodárstva SR v Bratislave. Treťou v poradí je popradská verejná nabíjacia elektrostanica. VSE plánuje pokračovať v iniciatíve zameranej na podporu rozvoja elektromobility na Slovensku a tiež očakáva záujem partnerov o budovanie nabíjacej infraštruktúry z radov obchodných reťazcov, hotelov, letísk a iných subjektov, či už z verejnej alebo súkromnej sféry.

Zdroj: Východoslovenská energetika

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.