Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricky stlp - zospodu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Julian Povey (licencia Creative Commons)
7. júna 2012 Ostatné od Energia.skSITA

VSE: Kompetencie ÚRSO pri obstarávaní by znevýhodnili časť firiem

„Za pozitíva v novej legislatíve považuje skupina VSE najmä spresnenie definovania niektorých práv a povinností regulovaných subjektov, ako aj úpravu typových zmlúv či spresnenie mechanizmu fungovania dodávky poslednej inštancie,“ vyhlásila v stanovisku firmy Andrea Danihelová, hovorkyňa spoločnosti Východoslovenská energetika.

Okrem pozitív však firma vníma vo vládou schválených návrhoch energetických zákonov, ktorými Slovensko v blízkej budúcnosti preberie tzv. 3. liberalizačný balík, aj niekoľko negatív. Tie sa podľa VSE môžu negatívne odraziť na podnikaní a tým pádom i v cene, ktorú platí koncový odberateľ.

„Za nie veľmi progresívne považujeme príliš detailnú úpravu trhových procesov (najmä zmena dodávateľa). A za krok späť považujeme jednoznačne povinnosť vykonávania fyzických odpočtov pri každej zmene dodávateľa a hromadné odpočty ku koncu kalendárneho roka,“ spresnila Danihelová.

Doterajšia prax podľa VSE ukázala, že fyzické odpočty nie je možné vykonávať ekonomicky udržateľne: „Oba tieto odpočty sa v minulosti vykonávali, no vzhľadom na výraznú prevahu nákladov nad prínosmi sa od nich upustilo, ale nový zákon má ambíciu ich znova zaviesť. Uvedené bude mať negatívny dopad na náklady regulovaných subjektov a v konečnom dôsledku aj pre odberateľov elektriny.“

Firme tiež prekáža zamýšľaná právomoc regulačného úradu zasahovať do nákupu tovarov a služieb, ktorých cena je vyššia ako 100 tis. eur: „Veľmi negatívne hodnotíme zásah do hospodárskeho prostredia prostredníctvom navrhovanej interakcie ÚRSO pri obstarávaní tovarov a služieb vo vertikálne integrovaných podnikoch – uvedené bude mať za následok skomplikovanie a spomalenie procesu nákupu, vytvorenie duplicity s jestvujúcim procesom verejného obstarávania, a ako taký tento inštitút pokladáme za znevýhodňovanie istej skupiny regulovaných subjektov oproti iným,“ uzavrela Andrea Danihelová.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.