Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kosicky kraj geotermalny vrt.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Košický samosprávny kraj
26. apríla 2022 Obnoviteľné zdroje OZEGeotermálna energia od Energia.skSITA

Vrtné práce na geotermálnom vrte v Čižaticiach sú v závere, Košický kraj ho už teraz považuje za úspešný

Už teraz môžeme považovať tento vrt za mimoriadne úspešný, a prostriedky, ktoré sme na jeho realizáciu vyčlenili, nevyšli nazmar. Do hĺbky 2 703 metrov sa nám podarilo dostať za 60 dní. Teplota vody dosahuje v tejto hĺbke 123,6 stupňa Celzia a preliv, teda prietok vody, ktorá sa samovoľne dostáva na povrch, je 50-tisíc litrov za hodinu, čo je skvelý výsledok. Navyše, podľa predbežného rozboru, ktorý máme spracovaný, voda, ktorú sme navŕtali, je mineralizovaná. Obsahuje napríklad jód, bróm, lítium a ďalšie minerálne látky. Už teraz je jasné, že funkcie využitia budú širšie, než aké sme si na začiatku stanovili a geotermálnu vodu budeme môcť využiť nielen pre účely akvaparku,“ uviedol Trnka.

Čiastočné vykurovanie

Košický samosprávny kraj chce geotermálnu vodu využiť pre účely akvaparku, vďaka vysokej teplote a dostatočnému prelivu sa však otvárajú širšie možnosti využitia.

Župa by chcela zdroj geotermálnej vody využiť aj na výstavbu geotermálnej energie, ktorá by slúžila na výrobu vodíka. Otvorená je tiež možnosť čiastočného vykurovania mesta Košice.

Som rád, že vďaka tomuto projektu sa aj na národnej úrovni začalo viac rozprávať o využívaní geotermálnej energie na východnom Slovensku. Postupne tak môžu prichádzať ďalšie podobné projekty, ktoré budú znamenať väčšiu energetickú nezávislosť našej krajiny, čo je v týchto dňoch veľká téma nielen na úrovni nášho kraja a Slovenska, ale aj celej Európskej únie,“ dodal Trnka.

Čerpacie skúšky vody

Vrtné práce veľkou vrtnou súpravou sa začali 1. februára tohto roka, čerpacie skúšky vody odštartovali 12. apríla. Na vrtnej veži pracovalo denne 12 ľudí, z Čižatíc odviezli 1 500 ton odvŕtaného materiálu.

Kolektor geotermálnej vody bol odvŕtaný o mesiac skôr, než bol odhadovaný termín prác. Na ukončenie vrtných prác nadväzuje viacnásobné vzorkovanie, čerpacie skúšky a karotážne merania, ktoré sú v réžii Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).

Naša činnosť sa začala ešte pred samotnými vrtnými prácami – definovali sme presnejšie miesto vŕtania aj konečnú hĺbku. Teraz nasleduje fáza výskumu, v rámci ktorého zistíme vlastnosti kolektora aj to, akým spôsobom vieme odčerpávať teplo z masívu tak, aby sme nepoškodili jeho zdroj. Hydrodynamické skúšky nám teda overia potenciál kolektora geotermálnych vôd a ich presné chemické zloženie. Definitívne hodnoty budú známe do dvoch mesiacov,“ povedal dekan Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií TUKE Michal Cehlár.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.