Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. októbra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Vplyv Číny v Iraku rastie, jej firmy kontrolujú vyše 20 % ropných projektov

Jej prípadná dominantná rola v otváraní irackých ropných ložísk sa Bagdadu spočiatku nepozdávala. To sa však rýchlo zmenilo, keď práve čínske firmy prispeli k rastu produkcie ropy v Iraku a v tejto kategórii posunuli krajinu takmer na čelo Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). V súčasnosti zaujíma Irak v produkcii ropy v rámci OPEC 2. pozíciu hneď po Saudskej Arábii.

Navyše, Číňania plánujú ďalšiu expanziu v Iraku. Koncern PetroChina by mal kúpiť od Exxon Mobil 25-% podiel v lukratívnom ložisku Západná Qurna-1. Práve vďaka tejto transakcii by najväčšia čínska ropná firma mala prevziať od ruského Lukoilu post jednotky v rebríčku najväčších zahraničných investorov v irackom ropnom priemysle.

Bagdad je s týmto vývojom spokojný. „Silná pozícia Číny znamená, že iracká vláda sa nemusí obávať, ak by sa západné firmy z niektorých projektov stiahli. Práve vďaka Číňanom ich nebude zložité nahradiť,“ povedal jeden z irackých ropných analytikov. PetroChina už teraz spolupracuje s britskou BP v najväčšom ložisku v Iraku Rumailá a prevádzkuje aj ložiská Halfaja a al-Ahdab.

Pre Irak sú Číňania ideálni zahraniční partneri aj preto, že ich firmy sa nenechajú príliš odradiť ani násilím v oblasti a vďaka dostatku financií a flexibilite dokážu rýchlejšie dosiahnuť rast produktivity než mnohé západné firmy.

„Číňania pracujú ticho a lacno a aj čo sa týka otázky bezpečnosti, sú ich firmy menej citlivé než iné zahraničné spoločnosti,“ povedal zástupca irackej spoločnosti South Oil Company. „Využívajú aj väčší počet ľudí, takže práce zvyknú dokončiť načas, ak nie skôr,“ dodal. Okrem toho, pre Čínu je prístup k energetickým zdrojom taký dôležitý, že čínske spoločnosti sú ochotné akceptovať aj tvrdšie podmienky a nižšie zisky, než západné spoločnosti a dokonca aj ruské ako Lukoil, ktoré sa často prispôsobujú tlakom akcionárov.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.