Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
European Commission President Ursula von der Leyen addresses a media conference at EU headquarters in Brussels, Tuesday, July 19, 2022. The European Union on Tuesday is starting the long enlargement process that aims to lead to the membership of Albania and North Macedonia in the bloc.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Virginia Mayo
18. júla 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Von der Leyenová pricestovala do Azerbajdžanu, podpísala dohodu o strategickom energetickom partnerstve

Týmto novým memorandom o porozumení dnes otvárame novú kapitolu v našej spolupráci v oblasti energetiky s Azerbajdžanom, kľúčovým partnerom v našom úsilí o odpútanie sa od ruských fosílnych palív,“ uviedla Von der Leyenová.

Podľa nej sa EÚ usiluje posilniť existujúce partnerstvo s Azerbajdžanom, ktoré „zaručuje stabilné a spoľahlivé dodávky plynu do EÚ prostredníctvom južného koridoru zemného plynu“, a zároveň kladie základy „dlhodobého partnerstva v oblasti energetickej efektívnosti a čistej energie“.

Spoločne sa usilujeme o dosiahnutie cieľov Parížskej dohody. Energetika je však len jednou z oblastí, v ktorých môžeme posilniť našu spoluprácu s Azerbajdžanom, a teším sa, ako naplno využijeme potenciál našich vzťahov,“ dodala šéfka Európskej komisie.

Memorandum obsahuje aj záväzok zdvojnásobiť kapacitu južného koridoru zemného plynu, aby do roku 2027 dodával do EÚ najmenej 20 miliárd metrov kubických ročne.

Prispeje to k cieľom diverzifikácie uvedeným v pláne REPowerEU a pomôže Európe skoncovať so závislosťou od ruského plynu. Na základe posilnenej spolupráce v oblasti energetiky Azerbajdžan už teraz zvyšuje dodávky zemného plynu do EÚ z 8,1 miliardy metrov kubických v roku 2021 na predpokladaných 12 miliárd metrov kubických v roku 2022,“ uvádza Európska komisia.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.