Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Les - freedigitalphotos.net
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Les
19. februára 2015 Ostatné od Energia.skSITA

Vojenské lesy a majetky zavedú novú generáciu GIS od YMS

Už pred desiatimi rokmi sa s GIS od YMS zaradili medzi priekopníkov IT v lesníctve. Väčšinu dát získavajú s pomocou GPS prístrojov priamo v teréne. Navrhli a vytvorili desiatky vrstiev, v ktorých evidujú lesnícke činnosti, vrátane dynamických (prebierky, prerezávky, ošetrovanie kultúr, poľovníctvo). GIS prepojili s lesníckymi aplikáciami a dnes okrem iného napríklad presne lokalizujú každý kus vyťaženého dreva, jeho pohyb a uskladnenie. „Pred pár rokmi sme navyše pridali užívateľom možnosť cez web editovať a do databázy nahrávať technologické ťažobné postupy, tzv. technologické karty. Išlo o kľúčovú zmenu a dodnes užívatelia generovali cez 16,000 postupov, teda veľký balík hodnotných technických informácií“, popisuje úroveň využívania GIS v organizácii šéf informatiky, Mgr. Miroslav Čongrády. 

Lesníci systematickou prácou nazhromaždili terabyty dát z terénu a s GIS pracujú na vysokej odbornej úrovni. „Celý GIS bol vždy koncipovaný z pohľadu užívateľov. Po rokoch práce sa ich nároky na systém zvyšujú, požadujú väčšiu flexibilitu aj funkčnosť. Navyše, technologický vývoj v oblasti GIS išiel za posledných 10 rokov výrazne dopredu, preto sme sa rozhodli vymeniť celú technológiu za modernejšiu“, vysvetľuje Miroslav Čongrády dôvody pripravovanej aktualizácie. 

K rozhodnutiu obnoviť GIS opäť s YMS významne prispela aj spokojnosť lesníkov so vzájomnou dlhodobou spoluprácou. „Desať rokov je doba, ktorá sa už dá slušne zhodnotiť. VLM sa po desaťročí práce s naším systémom rozhodlo kúpiť si od nás aj novú verziu. Je to dôležitá spätná väzba, ktorá nás nesmierne teší. Firemnú víziu totiž z veľkej časti staviame práve na dlhodobosti a spoľahlivosti“, uzatvára tému nového lesníckeho GIS pre VLM projektový manažér YMS, Štefan Hudák.

(c) energia.sk (text pripravený v odbornej spolupráci so spoločnosťou YMS)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.