Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vojany
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Elektrárne Vojany - skládka uhlia. Foto: energia.sk/Michal Jesenič
11. apríla 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Vojany bez uhlia? Donbas na Ukrajine kontrolujú separatisti

 

Proruské radikálne skupiny začiatkom marca prevzali kontrolu nad približne 40 hutníckymi a ťažobnými podnikmi v regióne Donbas na východe Ukrajiny. Konflikt zastavil prepravu uhlia z východu na západ krajiny, mnohé podniky bojujú s výpadkami elektriny. Na spaľovanie antracitového uhlia z Donbasu i ruského Kuzbasu boli „dizajnované“ aj najstaršie bloky Elektrární Vojany.

„Slovenské elektrárne uhlie z Donbasu nedovážajú a problémy ťažobných spoločností sa ich preto priamo nedotýkajú,“ povedal pre náš portál Miroslav Šarišský, šéf komunikačného oddelenia zo spoločnosti Slovenské elektrárne. Ako ďalej zdôraznil, tento stav nesúvisí s politickým napätím na Ukrajine. Nedovážať uhlie z Donbasu je podľa neho výlučne obchodným rozhodnutím.

Ešte v roku 2014 pritom predstavoval export uhlia z Donbasu a Kuzbasu do Európy 3,4 miliónov ton. Podľa údajov Združenia európskeho uhoľného priemyslu (Eurocoal) smerovala až polovica z tohto objemu do štvrtého bloku EVO I, zvyšok sa spotreboval na vykurovanie a domácu spotrebu. Eurocoal už vtedy upozorňoval, že dodávky pre Vojany môže ohroziť prebiehajúca vojna, keďže kotly EVO 1 vtedy neboli schopné spaľovať uhlie z Česka alebo Poľska.

Prevádzka Elektrární Vojany sa v nasledujúcich rokoch optimalizovala. Prvé štyri bloky EVO 1 boli postupne odstavené. Dnes sú v pohotovosti 5. a 6. blok, ktorých fluidné kotly sú flexibilnejšie. Palivovú základňu aj dnes tvorí čierne uhlie, ktoré ale nie je fixované priamo na oblasť Donbasu. V menšej miere dokážu spaľovať biomasu, predvlani sa testoval tiež čistiarenský kal.

Z akých krajín získavajú uhlie Vojany dnes nám však Slovenské elektrárne bližšie nešpecifikovali. Podľa všeobecných štatistík sa v roku 2016 na Slovensko dovážalo čierne uhlie napríklad z Českej republiky, Poľska, Ukrajiny, Ruska, ale tiež z USA či Austrálie.

Na miesto spaľovania vo Vojanoch sa uhlie dováža širokorozchodnou traťou priamo do vlečky závodu. Každá súprava vagónov má kapacitu 65 ton. V areáli elektrárne je navyše skládka so zásobami, ktoré vystačia na 60 dní.

Energetická základňa pre východ SR

O výstavbe Elektrárne Vojany I v okrese Michalovce rozhodla československá vláda v roku 1960. Palivovú základňu šiestich blokov prevádzky EVO I tvorilo čierne antracitové uhlie zo Sovietskeho zväzu, ktoré primárne pochádza z  oblastí Donbas na Ukrajine, ale taktiež Kuzbas a Rostov nad Donom v Rusku.

Elektriny v Československu bol stále nedostatok. Neskôr pribudla prevádzka EVO II, kde už ale Sovieti neboli schopní garantovať dostatočný prísun uhlia. Palivová základňa sa preto zamerala na vykurovací olej a neskôr zemný plyn. Bloky EVO 2 s inštalovaným výkonom  4 x 110 MW dnes nie sú v prevádzke.

Vojany sú v posledných rokoch pre Slovenské elektrárne ekonomická príťaž. Po politickej intervencii sa podarilo výrobu zachovať aj v tomto roku. Mrazy počas zimných mesiacov, ale aj iné faktory spôsobili, že prevádzkovateľ dokázal profitovať na výrobe elektriny na oboch blokoch na komerčnej báze.

© foto a text: energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.