Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. septembra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Vodohospodárska výstavba vyhlásila tender na generálnu opravu VE Gabčíkovo

Cieľom realizácie generálnych opráv, ktoré by podľa predpokladu mali trvať približne deväť rokov, je najmä obnovenie plnej funkčnosti zariadení, predchádzanie poruchám a zvýšenie bezpečnosti prevádzky vodnej elektrárne. Zariadenia VE Gabčíkovo sú totiž v prevádzke od roku 1992 a sú technicky a morálne opotrebované.

Predpokladaná hodnota zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu VE Gabčíkovo je 71,5 milióna eur a okrem turbogenerátorov sa bude týkať napríklad aj čerpacích agregátov turbín, elektrohydraulických regulátorov, rozvodní, regulátorov budenia, ochrany generátorov a transformátorov, riadiaceho a informačného systému, dozorne elektrárne aj portálových žeriavov, ktoré sú z roku 1988 a 1989. V cenovej ponuke budú uchádzači samostatne oceňovať jednotlivé technologické celky.

„Dovolím si povedať, že generálna oprava a rekonštrukcia VE bude patriť v nasledujúcich rokoch k najvýznamnejším aktivitám v štátnom podniku Vodohospodárska výstavba, a tak sme k nej pristupovali aj v procese prípravy súťažných podkladov. Verím v tejto súvislosti v bezproblémový priebeh verejnej súťaže a odbornosť uchádzačov, aby bolo možné čo najskôr naplno rozbehnúť realizáciu tejto rozsiahlej rekonštrukcie, ktorá technologickým zariadeniam prinavráti ich 100-% stav,“ konštatoval generálny riaditeľ VV Daniel Kvocera.

Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 MW je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995. Každá vertikálna kaplanova turbína s priemerom obežného kolesa 9300 mm dosiahne maximálny výkon 90 MW.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.