Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektraren gabcikovo seas.jpg
Foto: www.seas.sk
19. januára 2024 Obnoviteľné zdroje OZEVodná energia od Energia.skSITA

Vodohospodárska výstavba plánuje výmenu žeriavov pre Vodnú elektráreň Gabčíkovo

Vodná elektráreň Gabčíkovo bude mať nové žeriavy. Vyše tridsaťročné žeriavy plánuje vymeniť Vodohospodárska výstavba, prevádzkovateľ našej najväčšej vodnej elektrárne. Štátny podnik už vyhlásil aj medzinárodný tender na dodávateľa dvoch nových žeriavov s nosnosťou 275 ton. Predpokladaná hodnota zákazky je necelých 15 miliónov eur. Záujemcovia sa môžu do tendra prihlásiť do 15. februára.

Žeriavy sú potrebné na manipuláciu s ťažkými bremenami v rámci prevádzky aj na údržby a opravy zariadení vodnej elektrárne. Pôvodné stroje, ktoré osadili v rokoch 1988 a 1989, sú po rokoch technicky opotrebované a konštrukčne zastarané,“ informoval štátny podnik.

Vodohospodárska výstavba sa pokúšala obstarať žeriavy minulý rok, avšak v rámci dvoch súťaži bolo predložených minimum ponúk, na základe čoho bol podnik nútený súťaže zrušiť. Podnik následne uskutočnil prípravné trhové konzultácie a vyhlásil nové verejné obstarávanie s aktualizovanými súťažnými podmienkami.

Zhotoviteľ, ktorý zákazku vyhrá, vykoná demontáž pôvodných portálových zdvíhacích zariadení, osadenie dvoch kompletne nových žeriavov, ale napríklad aj vypracovanie projektovej dokumentácie žeriavov a projektovej dokumentácie pre elektrické napájanie, inštaláciu elektrických častí do vonkajšieho prostredia, uvedenie žeriavov do prevádzky, či zaškolenie obsluhy. Súčasťou plnenia predmetu zákazky bude následný päťročný záručný servis.

Cieľom výmeny žeriavov je dosiahnuť zvýšenie bezpečnosti a spoľahlivosti počas nepretržitej, kontinuálnej realizácie obnovy zariadení a technológie Vodnej elektrárne Gabčíkovo a dosiahnutie celkovej životnosti žeriavov na ďalšie desiatky rokov,“ konštatovala Vodohospodárska výstavba.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.