Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň Gabčíkovo
Foto: www.seas.sk
21. marca 2022 Obnoviteľné zdroje OZEVodná energia od Energia.skSITA

Vodné elektrárne Slovenska čaká v tomto roku modernizácia za 16 miliónov eur

Ministerstvo hospodárstva SR v súlade s plánovaným harmonogramom vyhlasovania výziev investícií zahrnutých do Plánu obnovy a odolnosti SR plánuje v júni zverejniť výzvu na modernizáciu vodných elektrární. Výzva bude určená prevádzkovateľom existujúcich vodných elektrární a jej cieľom je podpora rekonštrukcie energetickej časti zariadenia.

Ako informoval rezort hospodárstva, celkový objem prostriedkov podpory v rámci výzvy dosahuje spomínaných 16 miliónov eur, pričom projekty budú v rámci výzvy posudzované z hľadiska nákladovej efektívnosti.

Zdôrazňujeme, že zásadnou podmienkou pre podporu projektu je zabezpečenie súladu s požiadavkami rámcovej smernice o vodách. Tento súlad je možné dosiahnuť predovšetkým realizáciou tzv. kompenzačných opatrení, ktoré by mali byť súčasťou navrhovaných projektov,“ uviedlo ministerstvo.

Medzi kompenzačné opatrenia patrí zabezpečenie ekologických prietokov na vodnom toku, zabezpečenie rybovodov a riešenia proti zanášaniu sedimentami v oblasti vzdutia. „Náklady na tieto opatrenia nebudú považované za oprávnené náklady v rámci výzvy,“ upozornilo ministerstvo.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.