Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pracovníci počas kontroly prác nevyhnutných pred začatím projektu Inovácie a modernizácie plavebných komôr Vodného diela Gabčíkovo. Gabčíkovo, 18. september 2018.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Diana Černáková
17. augusta 2020 Obnoviteľné zdroje OZEVodná energia od Energia.skSITA

Vodná elektráreň Gabčíkovo tak skoro zmodernizované nebude, nedarí sa ukončiť medzinárodný tender

Naša najväčšia vodná elektráreň si na svoju modernizáciu musí ešte počkať. Štátnemu podniku Vodohospodárska výstavba sa totiž nedarí ukončiť medzinárodný tender na dodávateľa, ktorý začala pred približne tromi rokmi.

Zrušili sme výsledok vyhodnotenia ponúk a výsledok vyhodnotenia splnenia podmienok účasti vo verejnej súťaži na základe rozhodnutia Rady Úradu pre verejné obstarávanie,“ uviedla pre agentúru SITA Simona Holovič z kancelárie generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby.

Medzinárodný tender

Medzinárodný tender nebol zrušený. Štátny podnik však musí nanovo vyhodnotiť splnenie podmienok účasti, týkajúcich sa technickej alebo odbornej spôsobilosti víťazného uchádzača.

V súťaži sa pokračuje spôsobom ustanoveným zákonom o verejnom obstarávaní a náš podnik bude od uchádzača žiadať o vysvetlenie dokladov v zmysle rozhodnutia Rady Úradu pre verejné obstarávanie,“ vysvetlila Holovič.

Čo sa Úradu pre verejné obstarávanie na pôvodnom vyhodnotení súťaže nepozdávalo, štátny podnik nekonkretizoval.

Námietky a zastavenie

Oddialenie generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo by nemalo mať vplyv na jej riadny chod. „Vyvíjame maximálne úsilie, aby sme dodržali svoje povinnosti v zmysle platnej legislatívy v oblasti verejného obstarávania a aby zároveň nedošlo k ohrozeniu chodu Vodnej elektrárne Gabčíkovo,“ konštatovala Holovič.

Úrad pre verejné obstarávanie už po ukončení tendra organizovaného Vodohospodárskou výstavbou dostal dve námietky. Pri oboch námietkach však koncom októbra minulého roka konanie zastavil.

Úrad vydal v prvom prípade rozhodnutie o zastavení konania z dôvodu, že námietky neboli podané oprávnenou osobou, a v druhom prípade prijal rozhodnutie o zastavení konania, keďže navrhovateľ nedoručil námietky kontrolovanému v zákonom stanovenej lehote.

Ani v tomto prípade nechcel úrad bližšie špecifikovať, kto námietky podal. Obidve námietky navrhovateľov však smerovali proti vyhodnoteniu ponúk.

Začiatok je nejasný

Kedy by sa teda malo začať s generálnou opravou gabčíkovskej elektrárne, je nateraz nejasné. Po necelých dvoch rokoch od vyhlásenia medzinárodného tendra vybrala v júni minulého roka Vodohospodárska výstavba víťaza medzinárodného tendra. Stalo sa ním konzorcium firiem pod názvom Združenie Gabčíkovo.

To je ochotné urobiť opravu vodnej elektrárne za takmer 81 miliónov eur. Členmi konzorcia sú slovenské spoločnosti CEDIS (vedúci člen združenia) a HANT BA, česká firma Strojírny Brno a talianska Todini Construzioni Generali.

Neúspešnými uchádzačmi o generálnu opravu najväčšej vodnej elektrárne na Slovensku bola česká spoločnosť Metrostav, ktorá si pýtala za opravu gabčíkovskej elektrárne viac ako 99 miliónov eur a česká firma ČKD Blansko Engineering. Tá bola ochotná zákazku zrealizovať za takmer 127 miliónov eur.

Začiatok tendra na opravu

Vodohospodárska výstavba, ktorá začala s hľadaním dodávateľa v septembri 2017, na začiatku tendra predpokladala hodnotu zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo na úrovni približne 71 miliónov eur.

Cieľom generálnych opráv je najmä obnovenie plnej funkčnosti zariadení, predchádzanie poruchám a zvýšenie bezpečnosti prevádzky vodnej elektrárne.

Predmetom zákazky je zhotovenie stavby Sústava vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros, stupeň Gabčíkovo – generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo, vrátane inžinierskej činnosti, generálnej opravy turbogenerátorov, zdvíhacích a ďalších zariadení, opráv, respektíve obstarania nových zariadení, ako aj uvedenie do prevádzky.

Neochota opraviť elektráreň

Druhá vláda Roberta Fica gabčíkovskú elektráreň začiatkom roka 2015 odobrala z prenájmu Slovenským elektrárňam, ktoré vtedy majoritne ovládala talianska skupina Enel.

Jedným z dôvodov, ktorým vládni predstavitelia obhajovali vypovedanie tridsaťročnej zmluvy o prenájme, bola údajná neochota Slovenských elektrární zrealizovať generálnu opravu gabčíkovskej elektrárne. Tá bola podľa vládnych predstaviteľov akútna.

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.