Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Komponent ľavého krídla vrát s váhou takmer 110 ton, ktorý ukladajú za pomoci žeriavu na dno komory počas pokračujúceho projektu Inovácia a modernizácia plavebných komôr na Vodnom diele Gabčíkovo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Vodohospodárska výstavba
19. júla 2023 Obnoviteľné zdroje OZEVodná energia od Energia.skSITA

Vodná elektráreň Gabčíkovo sa generálnej opravy opäť nedočká

Generálna oprava Vodnej elektrárne Gabčíkovo čaká až na novú vládu. Akútnu generálku najväčšej vodnej elektrárne sa tak nepodarí urobiť šiestim vládam. Ubehlo tak už viac ako osem rokov, keď vtedajší premiér Robert Fico hovoril o akútnej potrebe generálky gabčíkovskej elektrárne, čo bol aj jeden z dôvodov jej odobratia z rúk Slovenských elektrární.

Počas tretej vlády Roberta Fica sa síce podarilo ukončiť medzinárodný tender na dodávateľa generálnej opravy a aj vyhlásiť víťaza, jeho nástupca v premiérskom kresle Peter Pellegrini to však nestihol dotiahnuť do konca.

Následne vláda Igora Matoviča tender úplne zrušila a začala pracovať na nastavení nového tendra, ktorý sa nepodarilo vyhlásiť ani počas jeho vládnutia a ani počas premiérovania Eduarda Hegera. Súčasná vláda odborníkov pod vedením Ľudovíta Ódora už na spustenie generálky gabčíkovskej elektrárne nemá čas a ani priestor.

Inovácia a modernizácia

Ako potvrdil pre agentúru SITA štátny podnik Vodohospodárska výstavba, ktorý má na starosti gabčíkovskú elektráreň, nový medzinárodný tender na dodávateľa generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo by mali vyhlásiť koncom tohto roka.

Projekt Inovácie a modernizácie vodnej elektrárne Gabčíkovo je v štádiu finalizácie súťažných podkladov, ktoré sú potrebné na vyhlásenie medzinárodného tendra. Zároveň pripravujeme podklady pre štátnu expertízu, ktorej realizácia je podmienkou pre financovanie projektu z verejných zdrojov. Predpoklad vyhlásenia tendra je aj naďalej v súlade s dlhodobým plánom vo štvrtom kvartáli 2023,“ uviedol štátny podnik.

Prípravné trhové konzultácie

Vodohospodárska výstavba už ukončila prípravné trhové konzultácie, stanovila technické riešenie projektu a aktuálne finalizuje opis predmetu zákazky a ostatnú dokumentáciu potrebnú pre vyhlásenie medzinárodného tendra.

Priebežne realizujeme bežnú údržbu, opravy, rozšírené kontroly a diagnostiku technologických celkov Vodnej elektrárne Gabčíkovo pre zabezpečenie bezpečnej a spoľahlivej prevádzky a výroby elektrickej energie až do doby realizácie projektu Inovácia a modernizácia Vodnej elektrárne Gabčíkovo,“ dodal štátny podnik.

Kedy by sa tak mohlo konečne začať s generálkou gabčíkovskej elektrárne, zatiaľ nie je jasné. Všetko bude záležať od medzinárodného tendra. „Realizácia projektu Inovácia a modernizácia Vodnej elektrárne Gabčíkovo začne po realizácii medzinárodného tendra a výbere úspešného uchádzača,“ konštatovala Vodohospodárska výstavba.

Generálna oprava od začiatku

Na záver však treba dodať, že po septembrových parlamentných voľbách príde k moci nová vláda s novými nominantmi. Čiže znova hrozí, že sa celá akútna generálna oprava Vodnej elektrárne Gabčíkovo začne riešiť od začiatku.

V marci 2015 vláda Roberta Fica „dobrovoľne nasilu“ vzala Slovenským elektrárňam Vodnú elektráreň Gabčíkovo a dala ju do prevádzky štátnemu podniku Vodohospodárska výstavba. Vtedajší vládni predstavitelia to opakovane zdôvodňovali tým, že je nutná jej generálna oprava, ktorú ale Slovenské elektrárne na čele s talianskym akcionárom Enel vraj nechceli vykonať.

Taliansky Enel, ako 66-percentný akcionár Slovenských elektrární, tieto tvrdenia rázne odmietal. Robert Fico a jeho ministri tvrdili, že len štát vie vykonať tak rýchlo akútnu generálku najväčšej vodnej elektrárne na Slovensku.

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.