Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pracovníci počas kontroly prác nevyhnutných pred začatím projektu Inovácie a modernizácie plavebných komôr Vodného diela Gabčíkovo. Gabčíkovo, 18. september 2018.
Foto: SITA/Diana Černáková
24. septembra 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Vodná elektráreň Gabčíkovo je stále bez generálky, nový tender zatiaľ nevyhlásili

Vodohospodárskej výstavbe sa totiž stále nepodarilo vyhlásiť nový medzinárodný tender na inováciu a modernizáciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Kedy by mohol byť tender vyhlásený, nevedel štátny podnik konkretizovať.

Plánujeme nové verejné obstarávanie vyhlásiť v čo najkratšom možnom termíne,“ povedal pre agentúru SITA štátny vodohospodársky podnik.

Trhové konzultácie

Pred vyhlásením nového verejného obstarávania na inováciu a modernizáciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo plánuje Vodohospodárska výstavba realizovať aj kroky, ktoré v minulosti absentovali.

Ide o trhové konzultácie, štúdiu realizovateľnosti spojenú s cost-benefit analýzou a podobne,“ konštatoval podnik.

Kedy by mohla gabčíkovská elektráreň prejsť modernizáciou, nateraz nie je jasné. „Termín začiatku prác na inovácii a modernizácii Vodnej elektrárne Gabčíkovo bude závisieť od výsledku medzinárodnej súťaže,“ uzavrela Vodohospodárska výstavba.

Kroky bývalej vlády

Začiatkom budúceho roka to bude už sedem rokov, čo vláda Roberta Fica „dobrovoľne nasilu“ vzala Slovenským elektrárňam Vodnú elektráreň Gabčíkovo a dala ju do prevádzky štátnemu podniku Vodohospodárska výstavba.

Vtedajší vládni predstavitelia to opakovane zdôvodňovali tým, že je nutná jej generálna oprava, ktorú ale Slovenské elektrárne na čele s talianskym akcionárom Enel vraj nechceli vykonať.

Dnes už bývalý premiér Robert Fico a jeho ministri tvrdili, že len štát vie vykonať tak rýchlo akútnu generálku najväčšej vodnej elektrárne na Slovensku. Doteraz sa tak však nestalo, a to tento rok v septembri uplynuli štyri roky od vyhlásenia medzinárodného tendra na dodávateľa generálky.

Modernizácia z eurofondov

Nové vedenie Vodohospodárskej výstavby, ktoré nastúpilo do podniku po minuloročných parlamentných voľbách, plánuje na modernizáciu gabčíkovskej elektrárne využiť aj eurofondy.

Vodohospodárska výstavba je zaradená medzi subjekty, ktoré budú oprávnené žiadať financie na niektoré projekty, z takzvaných nových zdrojov financovania zo zdrojov EÚ, z Modernizačného fondu či z plánu obnovy. Koľko by mohol štátny podnik na modernizáciu vodnej elektrárne získať, zatiaľ nie je známe.

Vodohospodárska výstavba tvrdí, že vodná elektráreň v Gabčíkove funguje bezpečne a spoľahlivo aj bez generálnej opravy. Štátny podnik totiž realizoval čiastkové investície do obnovy zariadení vodnej elektrárne. Za posledné roky preinvestoval vo Vodnej elektrárni Gabčíkovo vyše 13 miliónov eur.

Zrušený medzinárodný tender

Vodohospodárska výstavba po príchode nového vedenia zrušila medzinárodný tender z roku 2017 vo februári tohto roka. Nové vedenie totiž vyhodnotilo, že tender mal viacero nedostatkov a pochybení.

Zrušený tender mal už svojich víťazov. Vodohospodárska výstavba, ktorá začala s hľadaním dodávateľa v septembri 2017, na začiatku tendra predpokladala hodnotu zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo na úrovni približne 71 miliónov eur.

Víťazné konzorcium firiem v zrušenom tendri Združenie Gabčíkovo chcelo za opravu vodnej elektrárne takmer 81 miliónov eur. Členmi konzorcia boli slovenské spoločnosti CEDIS (vedúci člen združenia) a HANT BA, česká firma Strojírny Brno a talianska Todini Construzioni Generali.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.