Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prvá čerpacia stanica na vodík by mala fungovať od septembra v Bratislave
Foto: ilustračné, Gettyimages
2. marca 2022 Vodík od Energia.skSITA

Vodík bude hrať podľa odborníkov kľúčovú úlohu pri energetickej transformácii

Zhodujú sa na tom odborníci na energetiku, ktorí v spolupráci v medzinárodnou právnickou kanceláriou CMS porovnali ekonomický potenciál využitia vodíka, či právny rámec na jeho využívanie v 27 krajinách sveta, vrátane Slovenska.

Európska únia aktuálne racionalizuje svoju vodíkovú stratégiu a v rámci osobnej dopravy sa chce odkloniť od podpory vodíkových technológií. Sústrediť sa chce na batériové elektromobily.

Treba však povedať, že Brusel nedal využitiu vodíka v doprave úplnú stopku. Svoje miesto by mal mať predovšetkým v nákladnej doprave,“ uviedol partner a vedúci lokálneho tímu pre energetiku a infraštruktúru CMS Slovensko Michal Huťan.

Do rozvodnej siete

Možným využitím vodíka je aj jeho vstrekovanie do rozvodnej siete zemného plynu s cieľom vytlačiť spotrebu metánu a znížiť emisie.

Využitie vodíka vyrobeného z obnoviteľných zdrojov energie môže mať za určitých podmienok pozitívny vplyv na zníženie spotreby primárnej energie v porovnaní s klasickou výrobou tepla v teplárňach a kogeneráciou.

Jednou z týchto podmienok je využitie sezónneho skladovania, teda akumulácia vodíka v období prebytočného exportu elektriny do siete a jeho odložené využitie.

Miešanie vodíka

Kvantifikácia efektívnej miery nahradenia zemného plynu vodíkom pre použitie v sektore vykurovania si bude vyžadovať ďalšiu analýzu. To bude zahŕňať preskúmanie schopnosti elektrickej siete riadiť dodatočnú spotrebu elektrickej energie, ako aj schopnosti plynárenskej siete akumulovať a skladovať z dlhodobého hľadiska potrebné objemy vodíka,“ myslí si Huťan. Miešanie vodíka sa na Slovensku zatiaľ nevyužíva ani nereguluje.

Spoločnosť CMS je integrovanou organizáciou právnických firiem. Má viac ako 70 kancelárií vo vyše 40 krajinách po celom svete.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.