Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. apríla 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Vo Vlkanovej plánujú malú vodnú elektráreň

Investor plánuje na rieke Hron v katastrálnom území Vlkanová, Radvaň a Kremnička pri Banskej Bystrici postaviť malú vodnú elektráreň (MVE) s výkonom do 1 MW. Predpokladá sa, že hodnota investície dosiahne 4,5 mil. eur. Vyplýva to zo zámeru, ktorý investor predložil na posúdenie vplyvu investície na životné prostredie (Environmental Impact Assessment – EIA).

S výstavbou MVE by sa malo začať v 1. štvrťroku 2012, pričom kolaudácia sa predpokladá v 3. štvrťroku 2013. Hrádza by mala byť vysoká od 3 do 8 metrov nad základovou líniou.

Pôjde o prietokovú elektráreň haťového typu, s plánovanou dobou prevádzky 50 rokov. Životnosť stavebného objektu sa projektuje na dvojnásobok, teda na 100 rokov. 

Malá vodná elektráreň Vlkanová má po uvedení do prevádzky vyrábať 4.850 MWh elektrickej energie. Pre porovnanie, ušetrí sa tak 6 tis. ton uhlia.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.