Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Vo Viedni sa uskutočnil dialóg EÚ – OPEC

Ťažiskom pondelkového rokovania vo Viedni boli podľa maďarského ministra energetiky Tamása Fellegiho stabilita trhu s energiou a vzťahy medzi EÚ a OPEC. EÚ vraj bola prekvapená, že sa OPEC na svojom stretnutí začiatkom tohto mesiaca vo Viedni nemohol dohodnúť na zvýšení ťažobnej kvóty komodity.

Komisár EÚ pre energiu Günther Oettinger označil pondelkové stretnutie za akciu, ktorá priniesla pozitívnu výmenu názorov.

IEA, ktorá patrí do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), koncom minulého týždňa vyvolala výkyvy na medzinárodnom trhu s ropou, keď oznámila, že krajiny majú uvoľniť svoje strategické rezervy. Uvoľnením malej časti ropy by sa mal podľa oficiálneho vysvetlenie kryť líbyjský výpadok dodávky komodity na svetový trh. Po publikovaní rozhodnutia cena ropy na svetovom trhu prudko klesla.

Vo štvrtok (23. 6.) sa predával barel (159 litrov) ropy členov OPEC po 106,08 USD (74,68 eura), kým v piatok stála len 102,91 USD.

OPEC pred časom varoval pred nedostatkom ropy v nasledujúcom polroku. Kartel zvýšil odhad spotreby suroviny na svete o 66.000 barelov na 88,14 milióna barelov denne.

Ministri ropného priemyslu OPEC sa však na rokovaní začiatkom tohto mesiaca nedohodli na zvýšení denného limitu ťažby kartelu a rozhodnutie odložili. To vyvolalo rast ceny komodity na svetovom trhu.

OPEC v máji ťažil denne 24,85 milióna barelov ropy a jeho ťažba bola o 1,47 milióna barelov denne vyššia, než je schválený denný ťažobný limit kartelu.

Informovala o tom agentúra DPA.

(1 EUR = 1,4205 USD)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.